Mince České republiky

Velkou část produkce České mincovny tvoří české mince – tedy zákonná platidla České republiky emitovaná Českou národní bankou na základě českých zákonů s nominální hodnotou v českých korunách (Kč).

Po vzniku samostatné České republiky se první české mince z důvodu nutnosti uvést je co nejrychleji do oběhu razily v mincovnách v Kanadě a v Německu. Součástí mezinárodního tendru byla tehdy podmínka zaškolit v těchto renomovaných světových společnostech české odborníky, kteří pak formovali výrobní provoz tuzemské mincovny.

První oběžnou mincí, která vznikla v České republice, se v roce 1993 stal padesátník vyražený v jablonecké České mincovně. Postupně se v Jablonci nad Nisou začaly vyrábět mince dalších nominálních hodnot a počínaje rokem 1996 je Česká mincovna výhradním dodavatelem všech českých mincí – oběžných i pamětních.

Své postavení však Česká mincovna nezískává automaticky – o mincovní zakázky se musí opakovaně ucházet ve výběrových řízeních České národní banky.

Reliéfy českých oběžných mincí

S českými mincemi v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč se setkáváte takřka denně. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, co vlastně vyobrazuje jejich reliéf?

  • 1Kč minci zdobí Svatováclavská koruna – nejvýznamnější z našich korunovačních klenotů.
  • 2Kč mince nese gombík, tedy ozdobný šperk z časů Velkomoravské říše.
  • 5Kč mince připomíná legendární Karlův most.
  • 10Kč mince patří brněnskému Petrovu, tedy panoramatu katedrály svatého Petra a Pavla.
  • 20Kč mince je věnována majestátnímu pomníku svatého Václava na Václavském náměstí.
  • 50Kč mince předkládá seskupení Karlova mostu, budovy Národního divadla, kostela sv. Mikuláše a Pražského hradu s katedrálou sv. Víta – jedinečných staveb charakteristických pro naše hlavní město.
  • Společným prvkem všech šesti českých oběžných mincí je pak dvouocasý český lev – heraldické zvíře České republiky.

Autoři českých oběžných mincí

Každá mince má svého autora. Přemýšleli jste někdy o tom, kdo stojí za českým oběživem? Jde o čtveřici špičkových akademických sochařů.

  • Mince s nominálními hodnotami 1 a 2 Kč pocházejí z dílny Jarmily Truhlíkové-Spěvákové (* 14. 11. 1940) – výtvarné zpracování její korunové mince oslovilo národní banku natolik, že dvoukorunu zpracovala již jako přímou zakázku bez vyhlášení soutěže.
  • 5Kč mince je dílem legendárního výtvarníka Jiřího Harcuby (6. 12. 1928 – 26. 7. 2013) – ten při její tvorbě vyšel z designu svých starších pětikorunových mincí, kterými Čechoslováci platili v časech socialismu i federace.
  • 10 a 50Kč mince zpracoval Ladislav Kozák (31. 8. 1934 – 22. 7. 2007) – za oběžnou minci s naším největším nominálem pak obdržel prestižní ocenění pro nejkrásnější minci světa.
  • 20Kč mince je dílem Vladimíra Oppla (* 19. 1. 1953) – ten je mimo jiné autorem Řádu T. G. Masaryka, nejkrásnější zlaté mince na světě, největší zlaté mince v Evropě a možná si ještě pamatujete jeho padesátihaléř.

Specifikace českých oběžných mincí

Jednotlivé mince se od sebe na první pohled liší také technickými parametry – tvarem, průměrem, tloušťkou, hmotností, úpravou hran atd. Tři nižší nominální hodnoty (1, 2 a 5 Kč) jsou vyražené z oceli pokovené niklem a tři vyšší nominální hodnoty z oceli pokovené mědí (10 Kč), mosazí (20 Kč) a kombinací mědi a mosazi (50 Kč). Dvoukoruna je konstruována jako jedenáctihran, dvacetikoruna jako třináctihran a padesátikoruna je mincí bimetalovou, tvořenou barevně a částečně i materiálově odlišným mezikružím a středem.

Počty českých oběžných mincí

V současné době jsou v peněžním oběhu České republiky téměř 2 miliardy kusů oběžných mincí. I s již neplatnými a úředně zničenými mincemi jich Česká mincovna od roku 1993 do současnosti vyrobila přes 3 miliardy kusů. Současně vyrazila na 2,5 milionu kusů stříbrných mincí a přes 400 tisíc kusů mincí zlatých.

Sady českých oběžných mincí

Každá výroční sada oběžných mincí obsahuje všechny platné české oběžné mince, které byly vyraženy v roce vydání sady. Numismatikům tyto sady imponují tím, že nabízejí jedinečnou možnost, jak získat kompletní sadu oběživa se stejným rokem ražby. Běžné mince, které míří do oběhu, jsou totiž raženy v reakci na aktuální potřebu státu, a všechny nominální hodnoty se stejným rokem ražby se tudíž ve vaší peněžence nemusejí objevit. České mince uložené v sadách oběžných mincí navíc neprošly oběhem, a tak nejsou opotřebované.

V oběhu projdou mince nespočtem lidských rukou, a mezi jejich nejdůležitější vlastnosti proto patří odolnost a trvanlivost. Vedle prostředku směny jsou však také malými uměleckými díly, a tak je Česká mincovna ve spolupráci s Českou národní bankou razí i v choulostivé kvalitě proof, která se vyznačuje zrcadlovým leskem.

České pamětní mince

Vedle českých oběžných mincí existují ještě mince pamětní, se kterými se v peněženkách nesetkáte. Více se o nich dozvíte v samostatné kapitole.

Světový rekord

Česká mincovna vyrobila pro Českou národní banku také zlatou minci s průměrem 535 milimetrů a hmotností 130 kilogramů. Její nominální hodnota činí 100 milionů Kč a emisní náklad čítá pouhý jeden neprodejný kus.

Mince pokořila světový rekord – stala se největší frézovanou mincí na světě, největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší zlatou mincí na světě.

Zahraniční mince

Česká mincovna má na svém kontě ražbu oběživa pro zahraniční centrální banky Spojených arabských emirátů, Moldávie, Venezuely a Libanonu. Dále razila pamětní mince pro Arménii, Moldávii a Slovensko.

Klíčovým produktem České mincovny jsou pak mince ražené v zahraničních licencích. Více se o nich dozvíte v samostatných kapitolách věnovaných pamětním a investičním mincím České mincovny.

Česká mincovna
Loading...