Cena zlata - aktuální vývoj

20. 12. 2012

Cena zlata za gram      Historický vývoj zlata       Faktory ovlivňující vývoj ceny zlata

Cena zlata v USD / 1000 Oz - 24 hodin

   

 

<

 

Výpočet ceny zlata za gram

Cena zlata je uváděna v jednotce dolar za trojskou unci. Cenu zlata za gram získáme vydělením aktuální ceny zlata číslem 31,103 g. Jestliže je cena zlata dnes např. 1328 USD za trojskou unci, pak je cena zlata za gram 1328/31,103 = 42,7 USD. Pokud chceme získat cenu zlata za 1 gram v korunách, musíme ještě přepočítat dolary na české koruny dle aktuálního kurzu.

Historický vývoj zlata

Není známo, kdy přesně člověk objevil zlato, a není ani jisté, kdy začalo plnit funkci nástroje směny. Již staletí před naším letopočtem však bylo symbolem moci a bohatství a lidé byli schopni vynaložit neuvěřitelné úsilí, aby ho získali. Vedle výjimečných vlastností žlutého kovu v tom hrála roli zejména jeho vzácnost. Podle geologických průzkumů je zlato v zemské kůře přibližně devatenáctkrát vzácnější než jeho věčný souputník stříbro. Historicky bylo zlato akceptováno jako ukazatel hodnoty prakticky po celém světě, a zjednodušilo tak obchodování. Přestože ve středověku převzalo dominantní úlohu stříbro, svět se záhy vrátil ke zlatu, které si svůj peněžní status zachovalo až do 30. let 20. století, respektive až do konce brettonwoodského měnového systému roku 1971. Zlato sice ztratilo úlohu měny, ale investoři na něj nezanevřeli – právě naopak.


 

Faktory ovlivňující vývoj ceny zlata

Mezi základní faktory, které ovlivňují vývoj ceny zlata na burze, patří kurz amerického dolaru (v případě znehodnocení dolaru cena zlata stoupá), inflace (zlato je ideální pojistkou proti růstu cenové hladiny a zvyšující se inflace vyvolává vyšší poptávku po žlutém kovu, která vede k růstu jeho ceny) a výše úrokových sazeb (s jejich poklesem cena zlata roste). Zlato je komoditou, a tak jeho cena na trhu reaguje na poptávku a nabídku, kterou snadno ovlivňují globální události. Za posledních 50 let prošla cena zlata bouřlivým vývojem. To je patrné při pohledu na dlouhodobý vývoj ceny zlata v grafech – v letech 1979 a 2008 vyvolala nejistota způsobená světovými krizemi investiční šílenství a cena zlata vyletěla vzhůru.

Historický vývoj ceny zlata

Platí totiž, že ke zlatu se lidé s důvěrou obracejí zejména v dobách, kdy se obávají znehodnocení svých peněžních prostředků.

Jaká je prognóza vývoje ceny investičního zlata v budoucnu? Je třeba mít na paměti, že zlato je volatilní komodita – zažívá vzestupy a pády, ale ve středně až dlouhodobém horizontu se na něj mohou investoři vždy spolehnout. Pro každého, kdo namísto spekulací hledá jistotu, je nepostradatelnou složkou vyváženého investičního portfolia.

Nejprodávanější produkty - investiční zlato:

 

   
Česká mincovna
Loading...