Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní medaile
  4. Desetidukát ČR 2015 Heraldická zvířata proof
Zpět

Desetidukát ČR 2015 Heraldická zvířata proof

Cena (včetně DPH)
49 950 Kč
1 944 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30996-611

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Tradiční dukátové řady

Heraldická zvířata často zastupují ušlechtilé vlastnosti, jimiž se národ odpradávna pyšní. Český znak se skládá z erbů tří zemí – Čech, Moravy a Slezska, které jsou zastoupeny dvouocasým lvem a dvěma orlicemi. S jejich majestátností se setkáváme na všech úředních dokumentech, ale jejich symbolika obzvláště vyniká v lesku ryzího zlata. Dokládá to i nová emise České mincovny z dukátové řady Česká státnost 2015.

Lev, symbolický král zvířat, představuje v heraldice rytířské ctnosti, odvahu, sílu a statečnost. Proto se s ním tak často setkáváme v erbech královských rodů, znacích zemí i měst. Pojmem český lev se označuje stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Původně byl jednoocasý a ve 12. století nahradil svatováclavskou plamennou orlici. Druhý ocas přibyl podle kronikáře Dalimila ve znaku poté, co Přemysl Otakar I. poskytl pomoc císaři v boji proti Sasům.

Orlice odjakživa zastupuje panovnickou moc. Coby královna ptactva od starověku ztělesňuje sílu, odvahu, statečnost a bojovnost. Vyjadřuje také znamení božské i lidské vlády, orlice letící k nebi dokonce známku světovlády. V tomto majestátním ptákovi se zhlédli římští císařové, postupně si ji osvojili také panovníci křesťanští. Slezsko reprezentuje černá orlice na zlatém poli se stříbrnou pružinou na prsou, původně znak vratislavského knížectví. V dnešní podobě nese pružina uprostřed malý křížek. Moravská šachová orlice se začala v mocenských atributech objevovat za vlády Přemysla Otakara II.

Heraldická zvířata se objevují i na oficiálních platidlech a nově zdobí také exkluzivní zlatý desetidukát od České mincovny. Autorem předlohy obou stran je přední český medailér Michal Vitanovský, který českého lva i obě orlice vyobrazil jak na reverzu, v podobě samostatných erbů českých zemí, tak i na averzu coby mistrovskou koláž. Umělcův cit pro detaily i ušlechtilost ryzího zlata dávají medaili nejen velkou sběratelskou hodnotu, ale také vysoký investiční potenciál. Limitovanou emisi unikátního desetidukátu mohou získat jen ti nejrychlejší, neváhejte proto s nákupem a uložte své peníze bezpečně a s grácií!

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
30996-611
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
leden 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna