Narození dítěte 2017

Desetidukát ČR 2015 Heraldická zvířata proof

Cena (včetně DPH) 49 950 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 30996-611

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Nákupem tohoto produktu získáváte dopravu ZDARMA.
  • Znáte ze soutěžního pořadu Nejchytřejší Čech.

Heraldická zvířata často zastupují ušlechtilé vlastnosti, jimiž se národ odpradávna pyšní. Český znak se skládá z erbů tří zemí – Čech, Moravy a Slezska, které jsou zastoupeny dvouocasým lvem a dvěma orlicemi. S jejich majestátností se setkáváme na všech úředních dokumentech, ale jejich symbolika obzvláště vyniká v lesku ryzího zlata. Dokládá to i nová emise České mincovny z dukátové řady Česká státnost 2015.

Lev, symbolický král zvířat, představuje v heraldice rytířské ctnosti, odvahu, sílu a statečnost. Proto se s ním tak často setkáváme v erbech královských rodů, znacích zemí i měst. Pojmem český lev se označuje stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Původně byl jednoocasý a ve 12. století nahradil svatováclavskou plamennou orlici. Druhý ocas přibyl podle kronikáře Dalimila ve znaku poté, co Přemysl Otakar I. poskytl pomoc císaři v boji proti Sasům.

Orlice odjakživa zastupuje panovnickou moc. Coby královna ptactva od starověku ztělesňuje sílu, odvahu, statečnost a bojovnost. Vyjadřuje také znamení božské i lidské vlády, orlice letící k nebi dokonce známku světovlády. V tomto majestátním ptákovi se zhlédli římští císařové, postupně si ji osvojili také panovníci křesťanští. Slezsko reprezentuje černá orlice na zlatém poli se stříbrnou pružinou na prsou, původně znak vratislavského knížectví. V dnešní podobě nese pružina uprostřed malý křížek. Moravská šachová orlice se začala v mocenských atributech objevovat za vlády Přemysla Otakara II.

Heraldická zvířata se objevují i na oficiálních platidlech a nově zdobí také exkluzivní zlatý desetidukát od České mincovny. Autorem předlohy obou stran je přední český medailér Michal Vitanovský, který českého lva i obě orlice vyobrazil jak na reverzu, v podobě samostatných erbů českých zemí, tak i na averzu coby mistrovskou koláž. Umělcův cit pro detaily i ušlechtilost ryzího zlata dávají medaili nejen velkou sběratelskou hodnotu, ale také vysoký investiční potenciál. Limitovanou emisi unikátního desetidukátu mohou získat jen ti nejrychlejší, neváhejte proto s nákupem a uložte své peníze bezpečně a s grácií!

Materiál: Zlato
Váha: 31,1 g
Ryzost: 999,9 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu: ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo: 30996-611
Emisní náklad: 100 ks
Datum emise: Leden 2015
Balení: Vínová kožená etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna

Související produkty

Nákupní košík 0 Kč