100 let Československa
Cesta Českého lva 20. stoletím

Desetidukát ČR 2015 Heraldická zvířata proof

Cena (včetně DPH)
49 950 Kč
1 938 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30996-611

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Tradiční dukátové řady

Heraldická zvířata často zastupují ušlechtilé vlastnosti, jimiž se národ odpradávna pyšní. Český znak se skládá z erbů tří zemí – Čech, Moravy a Slezska, které jsou zastoupeny dvouocasým lvem a dvěma orlicemi. S jejich majestátností se setkáváme na všech úředních dokumentech, ale jejich symbolika obzvláště vyniká v lesku ryzího zlata. Dokládá to i nová emise České mincovny z dukátové řady Česká státnost 2015.

Lev, symbolický král zvířat, představuje v heraldice rytířské ctnosti, odvahu, sílu a statečnost. Proto se s ním tak často setkáváme v erbech královských rodů, znacích zemí i měst. Pojmem český lev se označuje stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Původně byl jednoocasý a ve 12. století nahradil svatováclavskou plamennou orlici. Druhý ocas přibyl podle kronikáře Dalimila ve znaku poté, co Přemysl Otakar I. poskytl pomoc císaři v boji proti Sasům.

Orlice odjakživa zastupuje panovnickou moc. Coby královna ptactva od starověku ztělesňuje sílu, odvahu, statečnost a bojovnost. Vyjadřuje také znamení božské i lidské vlády, orlice letící k nebi dokonce známku světovlády. V tomto majestátním ptákovi se zhlédli římští císařové, postupně si ji osvojili také panovníci křesťanští. Slezsko reprezentuje černá orlice na zlatém poli se stříbrnou pružinou na prsou, původně znak vratislavského knížectví. V dnešní podobě nese pružina uprostřed malý křížek. Moravská šachová orlice se začala v mocenských atributech objevovat za vlády Přemysla Otakara II.

Heraldická zvířata se objevují i na oficiálních platidlech a nově zdobí také exkluzivní zlatý desetidukát od České mincovny. Autorem předlohy obou stran je přední český medailér Michal Vitanovský, který českého lva i obě orlice vyobrazil jak na reverzu, v podobě samostatných erbů českých zemí, tak i na averzu coby mistrovskou koláž. Umělcův cit pro detaily i ušlechtilost ryzího zlata dávají medaili nejen velkou sběratelskou hodnotu, ale také vysoký investiční potenciál. Limitovanou emisi unikátního desetidukátu mohou získat jen ti nejrychlejší, neváhejte proto s nákupem a uložte své peníze bezpečně a s grácií!

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Autor reverzu
ak. soch. Michal Vitanovský
Číslo
30996-611
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
leden 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna