1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Desetidukát ČR 2018 Ústava proof
Zpět

Desetidukát ČR 2018 Ústava proof

Cena (včetně DPH)
52 950 Kč
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31376-611
Sběratelská série


Tradiční dukátové řady

V roce 2018 slavíme 25. výročí vzniku samostatné České republiky a tradiční dukáty České republiky jsou při této příležitosti věnovány atributům, které náš suverénní stát definují a reprezentují uvnitř i navenek. Motivem desetidukátu, největší ze zlatých dukátových ražeb, se stala naše ústava.

Ústava je základním a nejdůležitějším zákonem státu, který potvrzuje jeho vznik a trvání. Obsahuje informace o formě státního zřízení, avšak není jen pouhou definicí organizace moci v zemi. Předkládá zásadní hodnoty, principy a tradice společnosti, zaručuje občanům základní lidská práva a svobody a je deklarací jejich věrnosti. Ústava hledí do minulosti – odkazuje se na historické okolnosti, které předcházely jejímu vzniku –, ale také do budoucnosti – vyjadřuje ambice a odhodlání chránit i budovat svou vlast.

Reliéf averzní strany desetidukátu, jehož autorem je přední akademický sochař Zbyněk Fojtů, předkládá výňatek z preambule, tedy úvodní části Ústavy České republiky, který obklopuje trojice heraldických zvířat a text 10DUKÁT ČESKÉ REPUBLIKY – ÚSTAVA. Reverzní straně pak rovněž vévodí český lev, moravská orlice a slezská orlice. Symboly státnosti jsou doplněny nápisem 2018 – 25 LET ČESKÉ REPUBLIKY.

Zlatá ražba s vyraženým letopočtem 2018, jejíž hmotnost činí desetinásobek hmotnosti jednoho dukátu, vychází v nákladu pouhých 100 kusů. Sběratele jistě osloví, že po emisi z roku 2017 se jedná o teprve druhý desetidukát ČR v moderní historii, který plně respektuje specifikace definované legendárními Svatováclavskými dukáty.

Materiál
Zlato
Váha
34,91 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
42 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
31376-611
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
2018
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna