1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Dvanáctihranná libra UK 2017 brilliant
Zpět

Dvanáctihranná libra UK 2017 brilliant

Cena (včetně DPH)
320 Kč
12 €
Stav skladu
Skladem
Číslo
84139-810


Royal Mint UK17D1BU

33 let – přesně takovou dobu se občané Velké Británie setkávali s kulatými mincemi, jejichž nominální hodnota čítá jednu libru. V roce 2017 však přišel čas na změnu – královská mincovna Royal Mint představila unikátní dvanáctihrannou libru, která je nejen atraktivní, ale zároveň odolává všem pokusům o padělání.

Co si můžete při návštěvě Velké Británie pořídit za jednu libru? Řadu předmětů či služeb denní potřeby – například kuřecí sendvič, šálek kávy, noviny, autobusovou jízdenku nebo výherní los. Není proto divu, že „jednolibrovka“ patří k nejpoužívanějším mincím ostrovního království. Oblíbená však není jen u spořádaných občanů, ale také u padělatelů – odhaduje se, že každá třicátá kulatá libra v oběhu je padělek! Úřady na toto alarmující zjištění zareagovaly odpovědně a v britské mincovně vznikla dvanáctihranná bimetalová ražba, která je díky pokročilým ochranným prvkům považována za nejbezpečnější na světě.

Autor výtvarného návrhu dokonalé mince pro 21. století vzešel z celostátní soutěže a stal se jím teprve patnáctiletý školák David Pearce. Každou ze zemí Spojeného království vyjádřil pomocí rostlinného motivu – Anglii symbolizuje růže, Wales pór, Skotsko bodlák a Severní Irsko jetel. Všechny tyto rostliny vyrůstají z jednoho stonku obklopeného královskou korunou. Averzní strana mince pak patří portrétu královny Alžběty II., opisu „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), letopočtu emise 2017 a bezpečnostnímu prvku v podobě raženého „hologramu“.

Pamětní varianta oběžné mince byla vyražena v leštěné kvalitě brilliant a je uložena do bookletu v anglickém jazyce, který přináší řadu doprovodných informací.

Materiál
CuNi
Váha
8,75 g
Ryzost
750 / 1000
Průměr
23,03 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Číslo
84139-810
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano