Vyhrajte zlaté mince Český lev
Soutěž o zlato na našem FB
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Dvanáctihranná libra UK 2017 brilliant
Zpět

Dvanáctihranná libra UK 2017 brilliant

Cena (včetně DPH)
320 Kč
12 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84139-810


Royal Mint UK17D1BU

33 let – přesně takovou dobu se občané Velké Británie setkávali s kulatými mincemi, jejichž nominální hodnota čítá jednu libru. V roce 2017 však přišel čas na změnu – královská mincovna Royal Mint představila unikátní dvanáctihrannou libru, která je nejen atraktivní, ale zároveň odolává všem pokusům o padělání.

Co si můžete při návštěvě Velké Británie pořídit za jednu libru? Řadu předmětů či služeb denní potřeby – například kuřecí sendvič, šálek kávy, noviny, autobusovou jízdenku nebo výherní los. Není proto divu, že „jednolibrovka“ patří k nejpoužívanějším mincím ostrovního království. Oblíbená však není jen u spořádaných občanů, ale také u padělatelů – odhaduje se, že každá třicátá kulatá libra v oběhu je padělek! Úřady na toto alarmující zjištění zareagovaly odpovědně a v britské mincovně vznikla dvanáctihranná bimetalová ražba, která je díky pokročilým ochranným prvkům považována za nejbezpečnější na světě.

Autor výtvarného návrhu dokonalé mince pro 21. století vzešel z celostátní soutěže a stal se jím teprve patnáctiletý školák David Pearce. Každou ze zemí Spojeného království vyjádřil pomocí rostlinného motivu – Anglii symbolizuje růže, Wales pór, Skotsko bodlák a Severní Irsko jetel. Všechny tyto rostliny vyrůstají z jednoho stonku obklopeného královskou korunou. Averzní strana mince pak patří portrétu královny Alžběty II., opisu „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry), letopočtu emise 2017 a bezpečnostnímu prvku v podobě raženého „hologramu“.

Pamětní varianta oběžné mince byla vyražena v leštěné kvalitě brilliant a je uložena do bookletu v anglickém jazyce, který přináší řadu doprovodných informací.

Materiál
CuNi
Váha
8,75 g
Ryzost
750 / 1000
Průměr
23,03 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Číslo
84139-810
Emisní náklad
Nelimitováno
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano