1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Zlatá mince 5000 Kč 2017 Bouzov stand
Zpět

Zlatá mince 5000 Kč 2017 Bouzov stand

Cena (osvobozeno od DPH)
18 450 Kč
719 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21702-650


Orientační výkupní cena Na dotaz

Na třetí 5000Kč zlaté minci z cyklu České národní banky, který představuje nejkrásnější a nejzajímavější hradní stavby České republiky, se v kvalitě standard objevuje romantický hrad Bouzov.

První zmínka o hradu pochází již z roku 1317 a střídavě ho vlastnili příslušníci mnoha českých a moravských rodů. Podle pověsti se v jeho zdech dokonce narodil sám král Jiří z Poděbrad, jehož otec Viktorín zde skutečně sídlil. Za třicetileté války se Bouzov pokusili dobýt Švédové, ale neuspěli – naopak se řada severských dobyvatelů stala nedobrovolnými hosty místního vězení. Z panských rukou se hrad roku 1696 dostal do držení Řádu německých rytířů, jehož velmistr Evžen Habsburský mu dal současnou podobu z konce 19. století. Velmi rušné pak pro Bouzov bylo 20. století. Po vzniku samostatného Československa byl hrad zkonfiskován státem, ale záhy se vrátil do rukou Řádu. Krátce na to vypukla druhá světová válka, Bouzov byl zabaven nacisty (jeho velkým obdivovatelem byl prý Heinrich Himmler, který měl hrad údajně obdržet darem od Adolfa Hitlera) a dostal se do správy SS. Po válce se hrad opět stal majetkem státu a byl vyhlášen národní kulturní památkou.

Autorem zlaté pocty moravskému hradu je MgA. Josef Oplištil, medailér a pedagog medailérské VOŠ v Jablonci nad Nisou, který zvítězil ve výtvarné soutěži ČNB. Reverzní strana mince předkládá celkový pohled na atraktivní stavbu. Averzní strana pak nese detail hradní stěny s arkádou, z jejíchž oblouků jsou vyvěšeny prapory s heraldickými zvířaty České republiky.

Všech deset mincí z cyklu ČNB si můžete uložit do tematické sběratelské etue, kterou rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Zlato
Váha
15,55 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
21702-650
Emisní náklad
3300 ks
Datum emise
květen 2017
Balení
Červená plastová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
5 000 Kč