Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá mince České tradice UNESCO - Jízda králů proof
Zpět

Zlatá mince České tradice UNESCO - Jízda králů proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 750 Kč
222 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75165-611


Orientační výkupní cena 5 463 Kč

Za klenot nehmotného kulturního odkazu je dle Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví považována památka uvedená v seznamu UNESCO, jejíž oficiální titul zní Mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva. Tento seznam byl založen roku 2001 a od té doby se Česká republika může pyšnit šesti krásnými zápisy. Každému z nich patří atraktivní zlatá Smart mince v minisérii České tradice UNESCO, kterou pro numismatiky připravila Česká mincovna. Svou emisi v mimořádné kvalitě proof získal i slavný obyčej zvaný Jízda králů.

Jízda králů je lidová slavnost dochovaná na moravském Slovácku a na Hané. Dle etnografického výkladu vychází nejspíše z útěku krále Matyáše Korvína po porážce v bitvě s Jiřím z Poděbrad u Bílovic v 15. století. Matyáš Korvín se tehdy údajně převlékl za ženu, zakryl si tvář pentlemi a do úst si vložil květinu, aby se neprozradil svým hlasem. V doprovodu své družiny pak unikl na královské sídlo v Trenčíně. Podobná družina dnes vyjíždí každoročně poslední neděli v květnu v moravském Vlčnově – jejími členy jsou „legrúti“, chlapci, kteří by v daném roce měli nastoupit vojenskou službu. Mohou se jí tedy zúčastnit pouze jednou v životě, což z Jízdy králů činí jedinečný zážitek jak pro diváky, tak pro její účastníky.

Jako připomínka výjimečné tradice slouží nová investiční Smart mince 5 NZD, jež v noblese ryzího zlata nabízí mistrovské provedení obou stran od výtvarnice Lenky Nebeské DiS. Reverz představuje výjev z Jízdy králů spolu s textem JÍZDA KRÁLŮ a dekorativním květinovým ornamentem. Averz vyplňují atributy emitenta, letopočet 2015 a lipová ratolest ovázaná stužkou. Po obvodu mince je pak umístěn nominál5 DOLLARSspolu s textem INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Vneste do své sbírky svěží vítr ve formě atraktivního uměleckého zpracování mince se zajímavým investičním potenciálem.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75165-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD