Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá mince Maxipes Fík proof
Zpět

Zlatá mince Maxipes Fík proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 950 Kč
229 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75131-611
Sběratelská série


Orientační výkupní cena 5 653 Kč

Večerníček slaví 50 let

Emise zlaté mince 5 NZD od České mincovny připomíná krásné pohádkové dvouvýročí. V roce 2015 totiž televizní Večerníček slaví rovných 50 let a oblíbenému Maxipsu Fíkovi je letos čtyřicet. Mince ze zlata je nádhernou upomínkou na večery strávené v jejich společnosti a také oslavou českého filmového umu proslulého nápaditostí, profesionalitou a typickým humorem.

Maxipes Fík je původní český animovaný večerníček, který baví malé i velké od roku 1975. Osobitý scénář k němu napsal Rudolf Čechura, výtvarnou podobu mu dal Jiří Šalamoun a hudbu složil Petr Skoumal. Hlas Fíkovi i ostatním hrdinům propůjčil jedinečný Josef Dvořák. Celkem byly natočeny dvě série, Maxipes Fík v roce 1975 a Divoké sny Maxipsa Fíka o tři roky později. Každá z nich čítá 13 veselých dílů, jež vypráví příhody holčičky Áji a jejího přerostlého psího kamaráda.
 

Toho přinesl domů jako štěně Ájin tatínek a pojmenoval ho Rek. To se však malé Áje špatně vyslovovalo a Reka proto přejmenovali na Fíka. Pejsek rostl jako o závod, zanedlouho mu byla malá nejen krabice, ale i bouda. Zastavil se až v momentu, kdy vypil celý sud piva. A protože se naučil mluvit, bylo o vtipné zápletky postaráno.

Nezaměnitelnou grafiku Jiřího Šalamouna upravila do podoby výjimečné mince výtvarnice Irena Hradecká, DiS. Reverz nese veselý výjev, jemuž dominuje Maxipes Fík v bačkorách doprovázený svou milovanou kamarádkou Ájou na výpravě do přírody. Averz patří atributům emitenta a nominální hodnotě 5 NZD. Uložte si nestárnoucí vzpomínky ve formě umělecky zpracovaného zlata do svých sbírek, či založte první hodnotné kolekce malým numismatikům. Jedinečné zlaté mince můžete nyní uložit do pestrého sběratelského alba.
Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75131-611
Emisní náklad
250 ks
Datum emise
srpen 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD