Shop Roku 2018
Shop Roku 2018

Zlatá mince Dobytí Berlína Rudou armádou proof

Cena (osvobozeno od DPH)
5 750 Kč
225 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75106-611


Orientační výkupní cena 5 463 Kč

Konec druhé světové války

Letos si celý svět připomíná velké výročí – od konce 2. světové války uplynulo dlouhých 70 let. Konec však nepřišel naráz, proběhl formou dílčích událostí, které se svým významem nesmazatelně zapsaly do dějin. Čtyři z nich ve formě mimořádné série mincí z ryzího zlata s názvem Konec druhé světové války představuje v tomto jubilejním roce Česká mincovna. Po Osvobození Osvětimi a Bitvě o Iwo Jimu je pro vaše numismatické kolekce připravena další lahůdka – zlatá Smart mince 5 NZD Dobytí Berlína Rudou armádou.

V době, kdy se Stalinova vojska blížila k srdci Třetí říše, vrcholil jeden z nehrůznějších konfliktů historie. Po bleskovém postupu sovětských vojsk směrem k Německu čekala Berlín osudná řež 25. dubna. Během čtyř dnů krutých bojů byla dobyta většina města – 29. dubna Rudá armáda obsadila ministerstvo vnitra a den nato zaútočila na Říšský sněm. V té chvíli bylo rozhodnuto a Hitler musel přiznat svou porážku. Po poledni dne 30. dubna si společně s manželkou Evou vzal život. V tentýž den v deset hodin večer vztyčili dva z rudoarmějců na kupoli Reichstagu sovětskou vlajku. Na to reagoval Joseph Goebbels pokusem o zastavení palby. Marně. Stalin byl pevně rozhodnut přimět pokořenou mocnost k bezpodmínečné kapitulaci. Goebbels své snahy vzdal. S manželkou nejprve otrávili své děti a pak spáchali sebevraždu. Boje ukončil až 2. května generál Weidling. Ten nařídil berlínské posádce, aby se vzdala, a ukončil tak nejkrvavější kapitolu novodobých dějin. 7. května v Remeši podepsalo německé velení se západními spojenci kapitulační akt. Následujícího dne byl akt signován v Berlíně se zástupci Sovětského svazu a západních velmocí. 8. květen pak vešel do historie jako konec 2. světové války v Evropě.

Přestože bitva o Berlín přinesla nejlepší možný výsledek, její bilance je děsivá – půl milionu padlých vojáků na straně Rudé armády. Ztráty Němců byly však ještě vyšší – celý milion mužů a nespočet berlínských civilistů. Dobytí Berlína se stalo pro Stalina největším vojenským triumfem a pro obyvatele osvobozených zemí pak největším zadostiučinění za léta útrap. Česká mincovna tuto tematiku zpracovala do podoby poutavé Smart mince z ryzího zlata, kterou pro ražbu připravil znamenitý medailér Jakub Orava. Ikonický výjev na averzu spolu s nápisem DOBYTÍ BERLÍNA – KUPOLE REICHSTAGU 30. DUBNA 1945 je přehlídkou jeho mladého talentu, jež dodá vysokou uměleckou hodnotu vašim vytříbeným sbírkám.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Jakub Orava
Autor reverzu
Jakub Orava
Číslo
75106-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
duben 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
5 NZD