Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad

Dukát Českoslovenští prezidenti - Václav Havel proof

Cena (včetně DPH)
6 450 Kč
250 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31361-611
Sběratelská série


Českoslovenští prezidenti

V roce 2014 Česká mincovna zahájila jednu ze svých nejúspěšnějších dlouhodobých sérií. Jejím úkolem bylo představit pohnuté dějiny Československa originálním způsobem – prostřednictvím osudů devíti mužů, kteří stáli v jeho čele. Poslední emise cyklu Českoslovenští prezidenti vychází v roce 2018, kdy si připomínáme 100. výročí založení Československa a 25. výročí vzniku České republiky. Zlatý dukát je věnován Václavu Havlovi.

Po zvolení Václava Havla devátým prezidentem Československa dne 29. prosince 1989 stanul na Pražském hradě po dlouhých 41 letech člověk, který nebyl spojen s komunistickou stranou. V jeho osobě přicházel do úřadu prezidenta muž, který si vydobyl mezinárodní uznání nejprve jako autor divadelních her a poté jako klíčový představitel disidentského hnutí. Ze všech československých prezidentů zastával Václav Havel tuto funkci nejkratší dobu – pouhých dva a půl roku, neboť v červenci 1992, v reakci na počínající rozpad státu, na svůj mandát rezignoval. O šest měsíců později byl však opět zvolen hlavou státu – tentokrát nově vzniklé České republiky, v jejímž čele stál po následující desetiletí. Celkově tak na Pražském hradě strávil necelých 13 let a po T. G. Masarykovi a Gustávu Husákovi se stal naším třetím nejdéle úřadujícím prezidentem. V počtu úspěšných prezidentských voleb se dokonce zakladateli Československa vyrovnal – stejně jako Masaryk byl do úřadu prezidenta zvolen celkem čtyřikrát.

„Kompozici averzní strany dominuje portrét Václava Havla z doby jeho raného prezidentského období po sametové revoluci. V opisu je uvedeno jméno VÁCLAV HAVEL se zvýrazněnými počátečními písmeny. »V« symbolizuje vítězné véčko, které Václav Havel v gestikulaci používal, a »H« s letopočty narození a úmrtí připomíná okno – do světa nebo zamřížované. V opisu se nachází text SYMBOL DEMOKRACIE A SVOBODY, vysvětluje autor dukátu ak. soch. Jiří Dostál. Reverzní strana pak patří území a státnímu znaku republiky, která se z komunistického Československa postupně mění na demokratické Česko.

Dukát je zasazený do výpravného balení – knížky, ve které naleznete obsáhlé pojednání o životě Václava Havla z pera historika PhDr. Petra Koury, Ph.D. Všech devět československých prezidentů si můžete uložit do sběratelského boxu, který rovněž najdete v nabídce České mincovny.

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslo
31361-611
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
duben 2018
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna