Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad

Zlatá půluncová medaile Vysvěcení kaple sv. Václava proof

Cena (včetně DPH)
24 950 Kč
966 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31242-631


Medaile bankovních soutěží 2017

Léta páně 1367 byla za účasti Karla IV. slavnostně vysvěcena pražská kaple svatého Václava. O 650 let později se oba tito velikáni setkávají na půluncové pamětní medaili České mincovny z ryzího zlata.

Kaple svatého Václava v katedrále svatého Víta na Pražském hradě je ústředním ideologickým prostorem chrámu a patří k nejvýznamnějším pokladům středověkého stavitelství. Architektem svatyně nebyl nikdo menší než gotický génius Petr Parléř a tvůrcem jejího ikonografického programu se stal sám Karel IV. Otec vlasti byl totiž Václavovým velkým obdivovatelem. Desátek z výnosu zlatých a stříbrných dolů v Čechách, který byl věnován na výstavbu katedrály, byl proto použit v prvé řadě k výzdobě světcova hrobu. Kapli vévodí kamenná kultovní socha svatého Václava vytesaná Petrem Parléřem a na stěnách kaple byl zvěčněn i Karel IV. – spolu se svou čtvrtou manželkou Alžbětou Pomořanskou a se svým synem Václavem IV. je součástí pašijové malby s motivem ukřižování Ježíše Krista. Po vysvěcení roku 1367 císař kapli zařadil do korunovační ceremonie – Svatováclavská koruna měla spočívat na lebce svatého Václava a pro uložení korunovačních klenotů zde byla vybudována samostatná komora.

Zlatá medaile, která je součástí volného cyklu České mincovny věnovaného nejkrásnějším nerealizovaným návrhům přihlášeným do soutěží České národní banky, je dílem přední akademické sochařky Majky Wichnerové. Ta v uměleckém klání ČNB obsadila třetí místo „za nápaditou kompozici a za bohatou a citlivou modelaci“. Při tvorbě averzní strany se inspirovala výzdobou kaple – sochou svatého Václava a nástěnnou malbou Karla IV. Reliéf reverzní strany pak vychází z okovaných dveří svatostánku.

Emisní náklad činí pouhých 99 medailí ručně číslovaných na hraně. Součástí každé je ilustrovaný certifikát pravosti, který vypráví příběh velkolepé stavby.

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Číslo
31242-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
listopad 2017
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna