100 let Československa
Cesta Českého lva 20. stoletím

Zlatá půluncová medaile Jan Perner proof

Cena (včetně DPH)
24 950 Kč
974 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31005-631

Medaile bankovních soutěží 2015

Česká mincovna představuje další úžasný klenot – emisi věnovanou velkému vlastenci, projektantovi a významnému staviteli železničních tratí Janu Pernerovi, jehož 200. výročí narození si letos připomínáme. Výjimečná osobnost národních dějin si rozhodně zaslouží poctu ve formě zlaté medaile o hmotnosti půl trojské unce, která zpestří vaše kolekce a vnese do nich atraktivní investici s nesporným potenciálem.

Jan Perner se narodil 7. září 1815 v Bratčicích v rodině mlynáře. Navzdory přání otce mu však rodinné řemeslo nepřirostlo k srdci a osudnou se mu stala technika. Vystudoval technické učiliště v Praze, jež vedl František Josef Gerstner, stavitel první koněspřežné dráhy z Českých Budějovic do Lince. Gerstnerův syn pak vedl práce na stavbě dráhy v Rusku, kde začal Perner po studiu pracovat, ovšem po neshodách s Gerstnerem Petrohrad zanedlouho opustil a po návratu do vlasti roku 1837 nastoupil na stavbu Severní dráhy císaře Ferdinanda. Po tomto a dalších úspěšných projektech byl Perner roku 1842 jmenován vrchním inženýrem státních drah a přesvědčil Ferdinanda I., že trasa z Prahy do Drážďan povede údolím Labe. Před Pernerem pak vyvstal nesmírně náročný úkol. 20. srpna 1845 nakonec dorazily slavnostně do Prahy z Olomouce první dva slavnostní vlaky, o pár dnů později byla na této trati zahájena pravidelná osobní a o měsíc později také nákladní doprava.

Nebývale nadanému Pernerovi už však čas nedopřál další úspěchy, jelikož 9. září téhož roku tragicky zahynul ve věku 30 let následkem úrazu při návratu z inspekční cesty.  Naše země tak přišla o neobyčejně talentovaného člověka. Jeho odkaz je i přes krátký život, jenž mu byl na zemi vyměřen, aktuální i dnes. Nyní ho velmi sofistikovaně připomíná také Česká mincovna prostřednictvím číslované půluncové medaile z ryzího zlata v limitovaném nákladu 99 ks. Jejím autorem je znamenitý medailér Luboš Charvát. Kompozice obou stran medaile jsou nesmírně obsáhlé a vystihují velký výčet činností, jimiž se Jan Perner zabýval. Motiv averzu doplňuje nápis ČESKÁ REPUBLIKA, reverz uvádí vedle vydařeného portrétu letopočty 1815 a 2015 a jméno JAN PERNER. Medaile, která mistrovsky vypovídá příběh neúnavného průkopníka české vědy Jana Pernera jistě získá čestné místo ve vaší ušlechtilé sbírce!

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslo
31005-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
září 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna