Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Zlatá půluncová medaile Karel Fiala - Limonádový Joe proof

Cena (včetně DPH)
29 950 Kč
1 157 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31071-611

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Hvězdy stříbrného plátna

Nalézt mezi Čechy někoho, kdo nezná fenomenální komedii s názvem Limonádový Joe aneb Koňská opera, není jednoduchý úkol. Srdce diváků si totiž snímek z roku 1964 získal velmi snadno – neotřelému zpracování, úžasnému konverzačnímu humoru a skvělým hereckým výkonům se totiž nedá odolat. Během promítání v kinech snímek zhlédlo více než 4,5 milionu diváků. K věhlasu filmu natočeného na motivy knihy Jiřího Brdečky přispěl jednoznačně i představitel titulní role Karel Fiala. Jeho přesvědčivý výkon v roli ctnostného pistolníka jménem Joe zůstane navždy zapsán ve filmové historii. K 90. narozeninám Karla Fialy připravila Česká mincovna mimořádnou emisi zlaté pamětní medaile.

Karel Fiala, narozený 3. srpna 1925 v Ostravě, sice proslul zejména svou neodolatelnou postavou ze stříbrného plátna, ale jeho hlavní láskou a osudem byl zpěv. Vystudoval jej na Státní konzervatoři v Praze a po dvouletém angažmá v Národním divadle natrvalo zakotvil v Hudebním divadle v Karlíně. Tam uchvátil diváky v řadě význačných představení. Během svého života se stihl třikrát oženit a je pyšným otcem čtyř synů.

Česká mincovna svou novou ražbou připomíná nejen dílo jubilanta samotného, ale zároveň oslavuje vskutku výjimečný kinematografický počin Oldřicha Lipského. Na averzní straně medaile nalézáme současný portrét Karla Fialy spolu s jeho jménem a výročím. Reverzu dominuje podobizna herce coby Limonádového Joeho, která je doplněna názvem filmu a datem jeho vzniku.

Pamětní medaile z ryzího zlata zpestří všechny sbírky a obohatí je o další mistrovské dílo autora MgA. Martina Daška.

Materiál
Zlato
Váha
15,56 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslo
31071-611
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
březen 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna