Shop Roku 2018
Shop Roku 2018

Zlatá medaile Pocta O.Kulhánkovi - J.A.Komenský - motiv bankovky 200 Kč proof

Cena (včetně DPH)
6 250 Kč
245 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30969-611


Orientační výkupní cena Na dotaz

Motivy bankovek Oldřicha Kulhánka

Série „České bankovky na českých medailích“ se ve zlatě skutečně vyjímá. Pocta tvorbě akademického malíře Oldřicha Kulhánka dává této edici neopakovatelný umělecký přesah. Oldřich Kulhánek se vydání medaile bohužel nedožil. Po dohodě s Českou mincovnou se přípravy kompozice na základě jeho grafických podkladů zhostila autorova dcera, MgA. Klára Melichová. „Moje práce je samozřejmě trochu odlišná. Nevytvářím originální kresbu, pracuji s reprodukcemi. Nesnažila jsem se o žádné zásadní úpravy, ale o to, abych vytvořila návrh s návazností na ty předešlé,“ říká o práci na návrhu.

Dalším duchovním otcem miniatury zlaté medaile s motivem 200 Kč bankovky J. A. Komenský je akademický sochař Vladimír Oppl, který je autorem trojrozměrného návrhu medaile. Vladimír Oppl je zkušený výtvarník, který proslul jako autor nejkrásnější mince světa roku 1999 – pamětní mince Nové město pražské ze sady Karel IV.

Na averzu medaile s motivem 200 Kč bankovky J. A. Komenský je po vzoru předlohy vyobrazen učitel národů. Reverz pak odráží symboliku předávání znalostí a zkušeností – spojené ruce dítěte a dospělého – tolik rozvíjené Komenského myšlenky.

Jan Amos Komenský neproslul pouze jako pokrokový pedagog a spisovatel. Národ v Komenském spatřuje vlastence, který jej vřele miloval a který spolu s ním prožíval jeho utrpení po Bílé hoře. Komenského myšlenky dodávaly Čechům sílu v době plné beznaděje. Jan Amos Komenský byl, coby poslední biskup jednoty bratrské, velmi zbožný. Současně však byl ve své víře tolerantní a usiloval o porozumění mezi církvemi. Jeho úcta k humanismu, vědění a láska k pravdě daleko přesáhly svou dobu a nesou v sobě naléhavý odkaz všem generacím. Jeho dílo je považováno za ucelenou metodiku lidství.
Podle vlastního životopisu se narodil roku 1592 v Nivnici, dětství prožil částečně v Uherském Brodě, po osiření pak pobýval u tety ve Strážnici. Vystudoval teologii v Herbornu a Heidelbergu. Roku 1616 byl vysvěcen na kněze a krátce nato začal řídit bratrský sbor ve Fulneku. Tam ho zastihla porážka českého stavovského povstání. Po Bílé hoře se musel jako bratrský kněz skrývat, nejčastěji pobýval na brandýském panství Karla staršího ze Žerotína. Národní tragedie se v jeho životě prolnula s tragedií osobní – zemřela mu žena a dvě děti. Roku 1628 odešel do exilu do polského Lešna. Působil tam jako učitel i rektor bratrského gymnázia, od roku 1648 jako biskup jednoty bratrské. V roce 1656 bylo Lešno vypáleno a Komenský se odebral do Amsterodamu, kde žil a tvořil až do své smrti v roce 1670.

Zlaté miniatury jsou cenově dostupnou a přitom nesmírně cennou sběratelskou položkou kvalitních uměleckých kolekcí. Jsou také vítaným dárkem, který v sobě nese jak národní kulturní odkaz, tak i silný investiční potenciál. Cena zlata stále setrvává na velmi příznivé prodejní hladině, proto je jeho současný nákup velmi rozumným krokem.

Zlatá miniatura sběratelská medaile s motivem 200 Kč bankovky J. A. Komenský je vydána v sérii 500 ks.

Materiál
Zlato
Váha
3,11 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
16 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Klára Melichová/ ak.soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
MgA. Klára Melichová/ ak.soch. Vladimír Oppl
Číslo
30969-611
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
duben 2014
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna