1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá uncová mince Bob a Bobek proof
Zpět

Zlatá uncová mince Bob a Bobek proof

Cena (osvobozeno od DPH)
45 950 Kč
1 795 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75138-611
Sběratelská série


Orientační výkupní cena 43 653 Kč

Večerníček slaví 50 let

V každém z nás dřímá po celý život malé dítě. Nezáleží na věku a ani na tom, jakého postavení jsme dosáhli – pohádky nás dnes dojímají stejně jako před lety. Hrdinové půvabných krátkých seriálů a jejich veselé příhody jsou nezapomenutelně spjaty s chvílemi šťastného dětství a díky specifickému českému humoru baví televizní Večerníček malé i velké již 50 let! Česká mincovna proto přichází s mimořádnou sérií pamětních mincí a emisí zlaté uncové mince 50 NZD, která patří králíkům z klobouku.

Pravidelné vysílání televize odstartovalo 25. února 1954 a Večerníček se ke slovu začal dostávat roku 1963, zpočátku však pouze v neděli. Večerníčkem, jak ho dnes známe, se nedělní pohádka stala až 2. ledna 1965. Po mnoho večerů jsme čekali, až se na obrazovce objeví klobouk kouzelníka Pokustóna a jeho dva obyvatelé – Bob a Bobek. Tomu se však z vyhřátého klobouku nikdy nechtělo… Od roku 1978 vzniklo postupně v osmi sériích celkem 91 dílů večerníčku pod režijní taktovkou Václava Bedřicha, Miroslava Waltera a Iva Hejcmana. Scénářů se bravurně zhostili Vladimír JiránekJaroslav PacovskýJiří Šebánek Pavel Šrut. Autorem kreseb je Vladimír Jiránek a oba králíci pak z obrazovky promlouvají hlasem Josefa Dvořáka. Nezaměnitelnou znělku pro seriál připravil Petr Skoumal.

Nová investiční mince 50 NZD z ryzího zlata o hmotnosti jedné unce je krásným dárkem pro všechny, kterým pravidelné pohádky na dobrou noc přirostly k srdci. Tuto emisi zdobí kamarádi Bob a Bobek v hokejové výstroji, protože si letos vysloužili kromě krásné mince také místo maskotů Mistrovství světa v ledním hokeji konaného na stadionech České republiky. Motiv králíků podle kresby Vladimíra Jiránka přenesla na reverz mince Irena Hradecká, DiS. Kompozice averzu je pak tvořena portrétem královny Alžběty II. a dalšími nezbytnými atributy emitenta. Uložte své finance rozumně a navíc hravě a získejte tak nestárnoucí sběratelský kousek. Ovšem pozor, emise je limitována pouhými 50 kusy! Jedinečné uncové mince můžete nyní uložit do pestrého sběratelského alba.

 

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75138-611
Emisní náklad
50 ks
Datum emise
květen 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD