Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa

Zlatá uncová medaile Dějiny válečnictví - Bitva u Trafalgaru proof

Cena (včetně DPH)
49 950 Kč
1 930 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31032-641

Orientační výkupní cena
Na dotaz

Dějiny válečnictví

Již čtvrtým přírůstkem zkrášluje Česká mincovna oblíbenou kolekci zlatých uncových medailí Dějiny válečnictví. Nejnovější ražba je věnována slavné námořní bitvě u Trafalgaru, která se odehrála právě před 210 lety – 21. října 1805.

Bitva u Trafalgaru byla vyvrcholením Napoleonových snah o zvýšení vlivu v Evropě – jeho plán zahrnoval invazi do Anglie a ovládnutí vod Středozemního moře k uvolnění francouzského zámořského obchodu. Admirál Horatio Nelson, vrchní velitel britského válečného loďstva, dokázal zkoordinovat útok tak, že během pětihodinové bitvy bylo zničeno 19 z 33 lodí spojené francouzsko-španělské flotily, aniž by přitom ztratil jedinou vlastní loď. Za toto vítězství však zaplatil nejvyšší cenu – byl zasažen střelou z muškety a zemřel zhruba o tři hodiny později, pouhých třicet minut před koncem bitvy. Poté, co jej informovali o blížícím se britském vítězství, pronesl slova: „Nyní jsem šťasten. Díky Bohu, že jsem mohl dokončit svůj úkol.“ Za svou statečnost byl prohlášen národním hrdinou.

Krásná medaile z ryzího zlata o hmotnosti jedné trojské unce ve špičkové kvalitě proof pochází z autorské dílny akademického malíře Karla Zemana. Ten svou schopnost mistrovsky uchopit historická témata prokázal již při tvorbě předchozích emisí ze série Dějiny válečnictví. Jeho nejnovější kousek věnovaný proslulému námořnímu souboji zdobí na averzu portrét admirála Nelsona s jeho neméně slavnou lodí Victory v pozadí. Výjev doplňuje nápis HORATIO NELSON. Reverz nás pak vtahuje přímo do víru bitvy u Trafalgaru a je doplněn textem 1805 TRAFALGAR. Nenechte si ujít nejnovější sběratelský klenot a přidejte do své sbírky hodnotné umělecké dílo s velkým investičním potenciálem.

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem a číslováním
Autor averzu
ak. mal. Karel Zeman
Autor reverzu
ak. mal. Karel Zeman
Číslo
31032-641
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
říjen 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna