Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá uncová medaile Kurt Gebauer - Láska a ironie proof
Zpět

Zlatá uncová medaile Kurt Gebauer - Láska a ironie proof

Cena (včetně DPH)
54 950 Kč
2 115 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31043-631


Orientační výkupní cena Na dotaz

Umění pro Václava Havla

Spojení umění, ušlechtilé myšlenky a České mincovny může přinést mimořádně „chutné“ plody. Takový duchovní a kulturní soulad představuje kolekce zlatých investičních medailí ze série Umění pro Václava Havla. Jedná se o společnou aktivitu České mincovny a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, pro niž připravili skvostné výtvarné návrhy přední čeští umělci, kteří se rozhodli podpořit dobrou věc. Výtěžek z prodeje jednotlivých medailí totiž pomůže splnit sen prvního českého prezidenta Václava Havla, jenž toužil zachránit kostel sv. Anny pro projekt Pražské křižovatky. Přál si z tohoto jedinečného prostoru vybudovat místo pro setkávání, kulturní akce i meditace, místo, kde se budou prolínat tvořivé rozhovory lidí různých národností, náboženství i profesí. Dalším z výtvarníků, který svým uměním přispěl k uskutečnění této nádherné vize, je Kurt Gebauer.

 „Když už člověk nemůže lítat, tak aspoň úlet.“ Tato slova Kurta Gebauera, sochaře známého provokativními díly, stručně a výstižně charakterizují jeho přístup k tvorbě i k životu. Svou uměleckou činnost celoživotně zasvěcuje zvelebování veřejného prostoru – jedním z dosud posledních uměleckých počinů, na kterých se Kurt Gebauer podílel, byla instalace nedávno nalezeného původního podstavce busty J. W. Goetha před pražský Goethe Institut. Té se Gebauer zúčastnil společně s výtvarníkem Jiřím Davidem, autorem „Havlova“ neonového srdce na Pražském hradě a také předchozí emise ze série Umění pro Václava Havla.

 

Zlatá investiční medaile o hmotnosti jedné unce Kurt Gebauer - Láska a ironie proof nese na averzu motiv neodmyslitelně spojený právě s tímto výtvarníkem, a to motiv trpaslíka. Umělec tento prvek používal před rokem 1989 jako formu výsměchu komunistickým idejím. Téma však získalo jisté ironické zabarvení i v současnosti a stalo se ozdobou nové ražby České mincovny spolu s trefným textem ŽÁDNÝ STROM NEROSTE DO NEBE. Averz výtvarník věnoval kompozici čtyř srdcí, symbolu spjatého s Václavem Havlem, a také úryvku Havlova slavného citátu A LÁSKA ZVÍTĚZÍ… Uložte své peníze výjimečně krásným způsobem, podpořte ušlechtilou myšlenku velkého člověka a přidejte do své sbírky celou řadu úžasných hodnot v podobě originální zlaté medaile!

Materiál
Zlato
Váha
31,1 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
Emerit. prof. Ak. soch. Kurt Gebauer/ak. soch. Vladimír Oppl
Autor reverzu
Emerit. prof. Ak. soch. Kurt Gebauer/ak. soch. Vladimír Oppl
Číslo
31043-631
Emisní náklad
100 ks
Datum emise
listopad 2015
Balení
Exkluzivní dřevěná etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna