100 let Československa
Cesta Českého lva 20. stoletím
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá čtvrtuncová mince Josef Kadraba proof
Zpět

Zlatá čtvrtuncová mince Josef Kadraba proof

Cena (osvobozeno od DPH)
11 950 Kč
464 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75112-611

Orientační výkupní cena
11 353 Kč

Československé fotbalové legendy

 V naší zemi jen stěží najdeme skutečného sportovního fanouška, kterého by nechalo jméno Josefa Kadraby chladným. Opravdový pojem československého fotbalu patří mezi nejúspěšnější hráče v historii, a proto mu po zásluze patří čestné místo na zlaté čtvrtuncové minci 10 NZD ve špičkové kvalitě proof od České mincovny. Tato emise je v pořadí druhou, která patří do série Československé fotbalové legendy – ta v podobě nádherných mincí představuje 11 nejvýznačnějších postav národní kopané.

Člen Klubu ligových kanonýrů Josef Kadraba se narodil 29. září 1933 a poměrně pozdě, ve svých 31 letech, zazářil v dresu Slavie. Přestože tento věk pro mnohé hráče představuje konec kariéry, Josef Kadraba dokázal vynést „sešívané“ z krize zpět do nejvyšší soutěže. Se Slavií odehrál celkem 114 zápasů a útočné trio Veselý-Kadraba-Píša vešlo do klubových dějin.

To, že se Josef Kadraba pro fotbal narodil, dokazuje také jeho 117 branek. Během své kariéry oblékl dresy Rakovníku, Liberce, vojenského klubu Tankista, Sparty, Slavie a Kladna. Patří právem mezi vicemistry světa z Chile roku 1962, kde se zapsal gólem v semifinále s Jugoslávií. Roku 1967 přesídlil Josef Kadraba do Vídně a domů se natrvalo již nevrátil. Působil v krajanském Slovanu Vídeň, nejprve jako hráč a později jako trenér. S aktivním fotbalem se rozloučil ve svých 50 letech. Zápasy české reprezentace a setkání se svými spoluhráči si však užívá dosud.

Hráčské úspěchy i sympatickou osobnost Josefa Kadraby připomíná Česká mincovna Smart mincí 10 NZD z ryzího zlata. Autorem reverzní strany je Mgr. Petr Horák, jenž zpracoval věrnou podobiznu slavného fotbalisty spolu s jeho podpisem a nápisem JOSEF KADRABA VICEMISTR SVĚTA 1962 CHILE.

Averz mince je tvořen atributy emitenta a motivem fotbalového míče ve tvaru srdce – symbolem Nadace fotbalových internacionálů, jejímž prostřednictvím podpoří část výdělku z prodeje mincí naše bývalé fotbalové mistry.

Série Československé fotbalové legendy je skutečnou srdeční záležitostí, což dokládá mimořádný zájem o první emisi věnovanou Josefu Masopustovi. Objednejte si další přírůstek do své fotbalové sbírky včas – sběratelská emise je přísně limitována! Kompletní fotbalovou jedenáctku snů v ofenzivním rozestavení 3–4–3 si můžete uložit do stylové etue v podobě fotbalového hřiště, kterou najdete v nabídce České mincovny.

 

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslo
75112-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
únor 2015
Balení
Zlatá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
10 NZD