Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad

Zlatá čtvrtuncová mince Lidice a Ležáky proof

Cena (osvobozeno od DPH)
11 450 Kč
443 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75300-611


Orientační výkupní cena 10 878 Kč

Roku 1942, v odvetě za atentát spáchaný na Reinharda Heydricha, rozpoutali nacističtí okupanti naší vlasti nelidský teror, který vyvrcholil úplnou likvidací dvou nevinných obcí. Jejich jména – Lidice a Ležáky – rezonují i po dlouhých 75 letech a jejich tragický příběh připomíná čtvrtuncová pamětní mince České mincovny z ryzího zlata.

Osudného léta byly zavražděny stovky lidických mužů a dětí a ženy byly poslány na smrt do koncentračních táborů. Masakr tehdy přežilo pouze několik ratolestí „vhodných k poněmčení“. Obec samotnou nacisté srovnali se zemí – budovy byly vypáleny, jejich ohořelé zbytky vyhozeny do povětří, mrtví spočívající na hřbitově vykopáni, stromy pokáceny a rybník zasypán. Lidice se staly holou pustinou, byly vymazány ze všech map a měly zmizet i z historie. Svět na ně však nezapomněl a v reakci na odporný zločin se zvedla vlna solidarity. Britští horníci založili vzpomínkové hnutí a vybírali peníze na poválečnou obnovu vsi. Obce po celé planetě byly přejmenovávány a nové Lidice se objevily v USA, Mexiku či Brazílii. Jménem Lidice byly křtěny novorozené děti, ale také tanky, které na bojištích východní i západní fronty šířily spravedlivý hněv Čechoslováků. Ve stínu lidické tragédie se však často zapomíná na to, že stejný osud potkal ještě jednu obec a její obyvatele – nesla jméno Ležáky a nacisté si při jejím zničení počínali ještě krutěji.

Dva talentovaní medailéři Roman Shamilyan a Jiří Hanuš, DiS., však nezapomněli a zlatou minci věnovali památce obou obcí. Ražba je stylizována do podoby fotografie – na averzní straně je na ní zachycena pětičlenná rodina; na reverzní straně je pak obrázek ohořelý, dítě je odtrženo od matky a další členové rodiny ze snímku zmizeli úplně. Srdceryvný výjev je doplněn texty VYHLAZENÍ OBCÍ LIDICE A LEŽÁKY, 1942 a PAMÁTCE LIDIC A LEŽÁKŮ. Averz nese ještě portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise mince 2017 a nominální hodnotu 25 DOLLARS (TVD) – tj. nezbytné náležitosti souostroví Tuvalu, které je poskytovatelem licence k ražbě pamětních mincí České mincovny.

Vzpomínka na oběť, která nesmí být nikdy zapomenuta, vychází v nákladu pouhých 200 kusů.

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Roman Shamilyan/Jiří Hanuš, DiS.
Autor reverzu
Roman Shamilyan/Jiří Hanuš, DiS.
Číslo
75300-611
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
červen 2017
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Tuvalu
Nominální hodnota
25 TVD