1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna Krásenský vrch proof
Zpět

Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna Krásenský vrch proof

Cena (včetně DPH)
13 950 Kč
545 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31020-611


Orientační výkupní cena Na dotaz

Rozhledny

Vyhledávaná série Rozhledny od České mincovny dosud prostřednictvím pamětních medailí z ryzího zlata představila pět nádherných staveb. Na konci roku 2015 se po bok rozhleden Žalý, Cvilín, Josefova věž na Kleti, Babylon a Štěpánka zařadila další jedinečná vyhlídková věž – Krásenský vrch. Její majestátnost obzvláště vyniká v lesku špičkové kvality proof zlaté čtvrtuncové medaile.

Základy rozhledny byly položeny na vrchu u obce Krásno v blízkosti Karlových Varů v červnu 1933. Veřejnosti byla stavba zpřístupněna v roce 1935 – veškeré práce tedy probíhaly v období hospodářské krize, a tak není divu, že se realizátoři projektu snažili o maximální snížení nákladů. Při realizaci byl například využit kámen těžený z kopce, na kterém rozhledna stojí – na jedné jeho straně tak vznikl malý lom. Při těžbě pomáhaly dělníkům také místní děti. V období německé okupace se rozhledně říkalo „Adolf Hitlerwarte“ nebo také počeštěle „Hitlerka“, a snad také proto nebyla po druhé světové válce téměř vůbec udržována a postupně chátrala. Rekonstrukce se dočkala až v devadesátých letech 20. století díky potomkům iniciátorů původní stavby.

Josef Oplištil je autorem mnoha českých medailí a mincí. Jeho um a neotřelé pojetí tématu můžeme obdivovat také na zlaté čtvrtuncové medaili Rozhledna Krásenský vrch. Averzu i reverzu dominuje spirálovitá stavba, jejíž předlohou byla dle všeho Babylonská věž. Neobvyklé vnější schodiště se na rubu stává součástí zjednodušené krajiny, ze které vystupují jména vrcholů Slavkovského lesa: „LYSINA“, „VLADAŘ“ a „PODHORNÍ VRCH“. V pozadí je scéna ohraničena nápisy „KRUŠNÉ HORY“ a „KLÍNOVEC“. Lícová strana je věnována obdobnému motivu s názvem medaile „ROZHLEDNA KRÁSENSKÝ VRCH“ a značkami autora i České mincovny. Medaile z ryzího zlata o hmotnosti jedné čtvrtiny unce přímo vyzývá k zušlechtění Vašich sbírek dalším klenotem z oblíbené série. Uložte své finanční rezervy s rozumem a grácií!

Svou sbírku můžete uložit do luxusní sběratelské etue vyrobené z tmavého dřeva.

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
31020-611
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
prosinec 2015
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna