Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad

Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna na Křížové hoře proof

Cena (včetně DPH)
13 950 Kč
541 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31220-611
Sběratelská série


Rozhledny

Sběratelská série Rozhledny České mincovny představuje svou předposlední emisi. Zlatá čtvrtuncová medaile je věnována vyhlídkové věži, která stojí na Křížové hoře v Pardubickém kraji.

Křížová hora po staletí sloužila jako poutní místo a s nástupem turistické éry se stala také vyhledávanou výletní lokalitou. Po druhé světové válce však byla oblast přeměněna na vojenské cvičiště a proud návštěvníků ustal. Místní krásy byly po desetiletí skryty očím veřejnosti, a když armáda prostor konečně opustila, zbyla po ní jenom spoušť. Snahy o obnovení zašlé slávy regionu uspěly až v roce 2006, kdy byla na Křížové hoře zahájena výstavba moderní vyhlídkové věže. Při projektování se myslelo nejen na turisty, ale také na poutníky, kteří by se chtěli projít po starobylé křížové cestě – součástí rozhledny je kamenný oltář, obnovený kříž, který dal hoře jméno, i vzpomínka na kostel, který zde stával od první poloviny 19. století, v podobě vyznačeného půdorysu.

Duchovní a turistický charakter Křížové hory se snoubí rovněž v reliéfu pamětní medaile z dílny zkušeného medailéra ak. soch. Zbyňka Fojtů. Averzní strana ražby nese celkový pohled na stavbu – železobetonový tubus obklopený krytým prostorem pro konání společenských akcí. Za věží se pak nachází šestice křížů symbolizujících křížovou cestu. Reverz nese detailní vyobrazení kříže stojícího poblíž rozhledny a pohled na stavbu od její paty, který klade důraz na svislé žebrové výztuhy. Opisy uvádějí jméno rozhledny, výšku stavby 25 m a nadmořskou výšku 735 m n. m.

Nezapomeňte, že Česká mincovna připravila pro sběratele ještě luxusní etuji, která pojme kompletní sérii všech 12 nejkrásnějších rozhleden.

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslo
31220-611
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
červenec 2017
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna