Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna Štěpánka proof
Zpět

Zlatá čtvrtuncová medaile Rozhledna Štěpánka proof

Cena (včetně DPH)
13 950 Kč
538 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30878-611
Sběratelská série


Orientační výkupní cena Na dotaz

Rozhledny

Série Rozhledny je logickým a vítaným vyústěním úspěchu předchozí edice Hrady a zámky. Každá historická stavba má svůj jedinečný příběh, kterému český národ velmi rád naslouchá. Česká mincovna proto zpracovala 12 nejvýznačnějších vyhlídkových staveb a jejich emise připraví v následujících čtyřech letech. Každou emisi nabízí Česká mincovna ve třech variantách: zlaté uncové, zlaté čtvrtuncové a stříbrné uncové.

Ke spolupráci na grafických návrzích si přizvala jedny z nejlepších českých výtvarníků - Jana Háska, Luboše Charváta a Josefa Oplištila. Čestné prvenství v edici získala rozhledna Štěpánka, kterou nápaditě zpracoval první z jmenovaných, Mgr. A. Jan Hásek. Zlatá čtvrtuncová pamětní medaile Rozhledna Štěpánka tak ponese nejen nespornou investiční hodnotu, ale také unikátní umělecký rukopis. Kombinace zlata a umění je tou nejracionálnější cestou k trvalému zhodnocení vašich peněz.

Rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda na Příchovickém hřebeni se pyšní titulem nejstarší rozhledna v Jizerských horách. Kamenná novogotická stavba je pojmenována po arcivévodovi Štěpánovi, který v těchto místech pobýval, když dohlížel na stavbu Krkonošské silnice. Výstavba Rozhledny Štěpánka započala v roce 1847, její stavba však záhy ustala. Dokončena byla až roku 1892, při dostavbě přibyla osmiboká věž z cihel a z pískovce. Mladší historii pak připomínají trosky kamenného válečného kříže, který byl údajně symbolickým místem zdejších nacistů za 2. světové války. Štěpánka se pyšní výškou 24 metrů a dechberoucím výhledem na západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, malebnou roztroušenou zástavbu horských chalup i přehradu Souš a horu Jizeru v pozadí.

Averzní stranu čtvrtuncové zlaté investiční medaile zdobí rytina rozhledny Štěpánka, spolu s letopočtem 1892, tedy rokem její dostavby, a údajem 858 m n. m., který značí její nadmořskou výšku. Reverzní strana předkládá pohled na vrch Hvězda a obec Kořenov, místo, kde se pomyslně stýkají Krkonoše s Jizerskými horami. Zlatá čtvrtuncová investiční medaile Rozhledna Štěpánka vychází v limitované sérii 500 ks. Přidejte do své sbírky další výjimečnou hodnotu české historie a uložte je do luxusní dřevěné etue.

Materiál
Zlato
Váha
7,78 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
22 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Autor averzu
Mgr. A. Jan Hásek
Autor reverzu
Mgr. A. Jan Hásek
Číslo
30878-611
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
březen 2014
Balení
Vínová kožená etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna