Pamětní mince
Chcete si vytvořit sbírku mincí s uměleckou nebo historickou hodnotnou – pro radost z ušlechtilé záliby či pro potěchu oka? Nebo si chcete odložit část svých peněz „na horší časy“ do komodity, která si svou hodnotu udržuje po tisíciletí? Obojí Vám poskytnou pamětní mince a medaile!
V České republice existuje velmi silná tradice ražby pamětních mincí již od časů Rakouska-Uherska. Samostatný československý a později český stát na tuto tradici navazuje.
Legendární jsou například prvorepublikové Svatováclavské dukáty, které v současnosti patří mezi nejvzácnější tuzemské mince ve sbírkách našich numismatiků. Nejdražší z nich (ročník 1937) byl v roce 2008 vydražen za 1 320 000 Kč. Důvodem takto vysoké ceny dosažené v aukci je fakt, že z ročníku 1937 existuje pouhých osm exemplářů.
České pamětní mince u nás od roku 1993 emituje Česká národní banka. Vyjma prvních čtyř stříbrných 200 Kč byly a jsou všechny české pamětní mince raženy Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou. ČNB vydává pamětní mince na základě pětiletých emisních plánů. Zlaté mince jsou osvobozené od DPH, v případě stříbrných mincí není předmětem daně jejich nominální hodnota.
Mimo to, že pro Vás mince razíme, jsme také jejich největším tuzemským prodejcem s nejširší zákaznickou základnou. Naši věrní zákazníci se sdružují v Klubu ČM a požívají mnohých výhod – především mají možnost objednat mince v předstihu a mít tak jistotu jejich dodání. Za věrnost naše zákazníky odměňujeme výhodnější klubovou cenou a s předstihem je informujeme o zajímavých mimořádných emisích ražeb České mincovny.
Česká mincovna vydává pamětní mince ČM. Jedná se o plnohodnotná platidla vyražená pod zahraniční licencí. Vlastní emisní řada mincí nám dovoluje připomínat významná výročí událostí a osobností, která nejsou obsažena v emisním plánu pamětních mincí ČNB. Mince vycházejí ve striktně omezeném nákladu a jejich autory jsou renomovaní tuzemští umělci. I v časech výkyvů cen na burze si tak uchovávají svou hodnotu. Zlaté mince jsou osvobozeny od DPH, a proto se jejich cena blíží ceně investičních slitků. Navíc však mají ještě vysokou uměleckou a sběratelskou hodnotu, a představují proto atraktivní investici!
Jaké jsou atributy pamětních mincí?
Pamětní mince jsou, stejně jako ty oběžné v našich peněženkách, legálním platidlem. Jejich základním atributem je nominální hodnota.
Existují však i výjimky jako například již zmíněné prvorepublikové Svatováclavské dukáty (což byly tzv. obchodní mince bez nominální hodnoty) nebo jihoafrický Krugerrand (který je investiční mincí bez nominální hodnoty). V obou případech je však emitentem stát, respektive centrální banka.
Druhým základním atributem jsou znak nebo název emitenta, resp. autority, která eminenta zastupuje. V případě českých pamětních mincí je výhradním emitentem Česká národní banka. Na těchto mincích pak kromě nominální hodnoty najdeme vždy označení České republiky a obvykle také českého lva s moravskou a slezskou orlicí.
Nominální hodnota pamětních mincí České mincovny je udávána v měně daného státu. Na averzní straně nesou atributy emitenta.
Jaký je rozdíl mezi pamětní mincí a medailí

Čím jsou pamětní mince zajímavé?
Pamětní mince jsou vzácné již ze své podstaty, kterou tvoří drahé kovy – zlato a stříbro. I když budete sbírat „jen“ pro radost, Vaše sbírka bude nabývat na hodnotě tempem růstu cen těchto drahých kovů na světových burzách.
Mnoho sběratelů si v raném věku prochází různými fázemi zájmů od nálepek, pivních tácků a známek, aby pak zakotvili u pamětních mincí právě proto, že je jejich hodnota podepřena kovem, který je vzácný sám o sobě.
Pamětní mince mají na rozdíl od světových investičních mincí a investičních slitků sběratelskou a uměleckou hodnotu. Sběratelská hodnota je dána emisním nákladem – čím menší je náklad, tím větší je potenciál zhodnocení dané mince. Za uměleckou hodnotou se skrývá kvalitně odvedená práce autora výtvarného návrhu, rytců a dalších pracovníků mincovny. Přivést minci na svět je kus poctivého řemesla!
Výsledné provedení mincí dělíme na tzv. kvalitu standard a proof. Mince kvality standard mají matovaný reliéf i mincovní plochu. Kvalita standard nachází zákazníky především u sběratelů, kteří ocení práci výtvarníka – v tomto provedení totiž na minci lépe vynikne plastičnost reliéfu. Mince kvality proof mají naopak mincovní plochu leštěnou – jsou vyraženy razidlem upraveným do vysokého lesku. Výroba takového razidla předpokládá mistrné zvládnutí techniky tzv. „proofování“. Sběratelé na mincích této kvality oceňují působivý efekt kontrastu matné a lesklé plochy.
Pamětní mince mají také neocenitelnou historickou a edukační hodnotu. Připomínají významné osobnosti a události našich i světových dějin, architekturu, vynálezy i další významná témata. Pamětní mince, které se v rodině často předávají z generace na generaci, svým majitelům připomínají historii národa i ducha doby, ve které byly vyraženy.
Dříve narozená generace sběratelů často hovoří o tom, že svou ušlechtilou zálibu ve sbírání mincí přenáší v rodině na své děti či vnoučata. Snaží se je naučit vnímat hodnotu peněz, respektive práce, která se za nimi skrývá. Rozsáhlá sbírka mincí s významnými osobnostmi a událostmi pak bez problému zastoupí sebelepší učebnici dějepisu či zeměpisu!