Pamětní mince

28. 5. 2015

Chcete si vytvořit sbírku mincí s uměleckou nebo historickou hodnotnou – pro radost z ušlechtilé záliby či pro potěchu oka? Nebo si chcete odložit část svých peněz „na horší časy“ do komodity, která si svou hodnotu udržuje po tisíciletí? Obojí Vám poskytnou pamětní mince a medaile!

V České republice existuje velmi silná tradice ražby pamětních mincí již od časů Rakouska-Uherska. Samostatný československý a později český stát na tuto tradici navazuje.

Legendární jsou například prvorepublikové Svatováclavské dukáty, které v současnosti patří mezi nejvzácnější tuzemské mince ve sbírkách našich numismatiků. Nejdražší z nich (ročník 1937) byl v roce 2008 vydražen za 1 320 000 Kč. Důvodem takto vysoké ceny dosažené v aukci je fakt, že z ročníku 1937 existuje pouhých osm exemplářů.

České pamětní mince u nás od roku 1993 emituje Česká národní banka. Vyjma prvních čtyř stříbrných 200 Kč byly a jsou všechny české pamětní mince raženy Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou. ČNB vydává pamětní mince na základě pětiletých emisních plánů. Zlaté mince jsou osvobozené od DPH, v případě stříbrných mincí není předmětem daně jejich nominální hodnota.

Klub České mincovny

Mimo to, že pro Vás mince razíme, jsme také jejich největším tuzemským prodejcem s nejširší zákaznickou základnou. Naši věrní zákazníci se sdružují v Klubu ČM a požívají mnohých výhod – především mají možnost objednat mince v předstihu a mít tak jistotu jejich dodání. Za věrnost naše zákazníky odměňujeme výhodnější klubovou cenou a s předstihem je informujeme o zajímavých mimořádných emisích ražeb České mincovny.

Česká mincovna vydává pamětní mince ČM. Jedná se o plnohodnotná platidla vyražená pod zahraniční licencí. Vlastní emisní řada mincí nám dovoluje připomínat významná výročí událostí a osobností, která nejsou obsažena v emisním plánu pamětních mincí ČNB. Mince vycházejí ve striktně omezeném nákladu a jejich autory jsou renomovaní tuzemští umělci. I v časech výkyvů cen na burze si tak uchovávají svou hodnotu. Zlaté mince jsou osvobozeny od DPH, a proto se jejich cena blíží ceně investičních slitků. Navíc však mají ještě vysokou uměleckou a sběratelskou hodnotu, a představují proto atraktivní investici!

Atributy pamětních mincí

Jaké jsou atributy pamětních mincí?

Pamětní mince jsou, stejně jako ty oběžné v našich peněženkách, legálním platidlem. Jejich základním atributem je nominální hodnota.

Existují však i výjimky jako například již zmíněné prvorepublikové Svatováclavské dukáty (což byly tzv. obchodní mince bez nominální hodnoty) nebo jihoafrický Krugerrand (který je investiční mincí bez nominální hodnoty). V obou případech je však emitentem stát, respektive centrální banka.

Druhým základním atributem jsou znak nebo název emitenta, resp. autority, která eminenta zastupuje. V  případě českých pamětních mincí je výhradním emitentem Česká národní banka. Na těchto mincích pak kromě nominální hodnoty najdeme vždy označení České republiky a obvykle také českého lva s moravskou a slezskou orlicí.

Nominální hodnota pamětních mincí České mincovny je udávána v měně daného státu. Na averzní straně nesou atributy emitenta.

Rozdíly mezi pamětní mincí a medailí

Jaký je rozdíl mezi pamětní mincí a medailí

U produktů, které nesplňují výše uvedené náležitosti pamětních mincí, hovoříme o pamětních medailích. Pod pojmem medaile se většině lidí vybaví vyznamenání nebo sportovní ocenění. Pamětní medaile jsou však na první pohled nerozeznatelné od mincí. Liší se absencí nominální hodnoty (a nejsou proto legálním platidlem), ale zato mají velmi zajímavou hodnotu sběratelskou. Zpravidla je vydávají soukromé subjekty, nabízejí široký výběr témat, variant a hmotností. Medaile nejsou svázány náležitostmi mincí, mohou být netradiční svým tvarem i námětem a vycházejí v zajímavém emisním nákladu. 
Čím jsou zajímavé pamětní mince

Čím jsou pamětní mince zajímavé?

Pamětní mince jsou vzácné již ze své podstaty, kterou tvoří drahé kovy – zlato a stříbro. I když budete sbírat „jen“ pro radost, Vaše sbírka bude nabývat na hodnotě tempem růstu cen těchto drahých kovů na světových burzách.

Mnoho sběratelů si v raném věku prochází různými fázemi zájmů od nálepek, pivních tácků a známek, aby pak zakotvili u pamětních mincí právě proto, že je jejich hodnota podepřena kovem, který je vzácný sám o sobě.

Pamětní mince mají na rozdíl od světových investičních mincí a investičních slitků sběratelskou a uměleckou hodnotu. Sběratelská hodnota je dána emisním nákladem – čím menší je náklad, tím větší je potenciál zhodnocení dané mince.  Za uměleckou hodnotou se skrývá kvalitně odvedená práce autora výtvarného návrhu, rytců a dalších pracovníků mincovny. Přivést minci na svět je kus poctivého řemesla!

Výsledné provedení mincí dělíme na tzv. kvalitu standard a proof. Mince kvality standard mají matovaný reliéf i mincovní plochu. Kvalita standard nachází zákazníky především u sběratelů, kteří ocení práci výtvarníka – v tomto provedení totiž na minci lépe vynikne plastičnost reliéfu. Mince kvality proof mají naopak mincovní plochu leštěnou – jsou vyraženy razidlem upraveným do vysokého lesku. Výroba takového razidla předpokládá mistrné zvládnutí techniky tzv. „proofování“. Sběratelé na mincích této kvality oceňují působivý efekt kontrastu matné a lesklé plochy.

Pamětní mince mají také neocenitelnou historickou a edukační hodnotu. Připomínají významné osobnosti a události našich i světových dějin, architekturu, vynálezy i další významná témata. Pamětní mince, které se v rodině často předávají z generace na generaci, svým majitelům připomínají historii národa i ducha doby, ve které byly vyraženy.

Dříve narozená generace sběratelů často hovoří o tom, že svou ušlechtilou zálibu ve sbírání mincí přenáší v rodině na své děti či vnoučata. Snaží se je naučit vnímat hodnotu peněz, respektive práce, která se za nimi skrývá. Rozsáhlá sbírka mincí s významnými osobnostmi a událostmi pak bez problému zastoupí sebelepší učebnici dějepisu či zeměpisu! 

Česká mincovna
Loading...