Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Zlatá mince 0,5 g Mickey Mouse Statečný krejčík proof
Zpět

Zlatá mince 0,5 g Mickey Mouse Statečný krejčík proof

Cena (osvobozeno od DPH)
1 540 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84112-651


Orientační výkupní cena 1 155 Kč

Mickey Mouse

Animovaného myšáka jménem Mickey představil Walt Disney světu roku 1928. Díky laskavému humoru i krásné animaci si rychle získal srdce malých i velkých diváků a objevil se ve více než 130 filmech. Jedním z nich je kouzelná groteska nazvaná Statečný krejčík z roku 1938, kterou připomíná sběratelská mince z ryzího zlata.

Příběh krátkometrážního animovaného snímku, ve kterém chudý krejčí pomocí rozumu zvítězí nad hrubou silou obra a získá ruku královské dcery, byl inspirován klasickou pohádkou bratří Grimmů. Kresleného hrdinu nezapomenutelně namluvil sám Walt Disney a jednalo se o jednu z nejdražších a nejpropracovanějších grotesek své doby. Byla nominována na Oscara, ale prestižní ocenění jí vyfoukl jiný film z Disneyho produkce. Přesto se dodnes řadí mezi nejlepší krátké animované snímky všech dob.

Na reverzní straně mince je zachycena scéna, kdy se Mickey Mouse díky nedorozumění stává královým zabijákem obrů – opírá se o krejčovské nůžky, které mu slouží místo meče. Averzní strana pak patří atributům emitenta mince, tichomořského ostrova Niue: portrétu a jménu Alžběty II., nominální hodnotě 2 DOLLARS 50 CENTS a roku emise mince 2016. Autorem licencované výtvarné podoby mince je designový tým Novozélandské mincovny.

Co je malé, to je milé – mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je uložena do sběratelské kartičky s ilustrací zachycující moment, kdy se Mickey setkává s obrem.

Materiál
Zlato
Váha
0,5 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
11 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84112-651
Emisní náklad
5000 ks
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2,5 NZD