Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. Zlatá mince 0,5 g Mickey Mouse Gallopin´Gaucho proof
Zpět

Zlatá mince 0,5 g Mickey Mouse Gallopin´Gaucho proof

Cena (osvobozeno od DPH)
1 540 Kč
60 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84128-651


Orientační výkupní cena 1 155 Kč

Mickey Mouse

Další zlatá mince ze sběratelské série inspirované historií milovaného dětského hrdiny Mickey Mouse zachycuje animovanou postavičku v jejím teprve druhém filmovém výstupu. Ten nese název „Gallopin' Gaucho“, čili „Cválající gaučo“.

Mickey z roku 1928 však není tím způsobným slušňákem, jakého známe dnes. Řada moderních rodičů by jistě neschvalovala, že si animovaný myšák vychutnává cigaretu, holduje alkoholu (i jeho ptačí „oř“ je po velkou část filmu doslova pod obraz) a oddává se smyslnému latinskoamerickému tanci s vyzývavě oblečenou barovou tanečnicí Minnie. A to není vše – pozorný divák si povšimne, že na stěně hostince visí plakát, který Mickeyho označuje za zločince a nabízí odměnu za jeho dopadení! Důvod k těmto nepřístojnostem je však prostý. Publikum, na které tvůrci grotesky Walt Disney a Ub Iwerks cílili, bylo čistě dospělé a Mickeyho argentinské dobrodružství bylo parodií na film Douglase Fairbankse „Gaucho“, který v té době válcoval kina.

Reverzní strana mince zachycuje scénu, kdy obě myšky tančí tango – Minnie má na sobě vůbec poprvé charakteristické nadměrné lodičky a Mickey má do čela naražený švihácký klobouk. Averz ražby pak nese nezbytné atributy vydavatele mincí, kterým je ostrov Niue: jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS 50 CENTS (NZD) a rok emise 2017. Výtvarnou podobu mince, která vychází v oficiální licenci společnosti Disney, připravil designový tým Novozélandské mincovny.

Každá mince je zasazena do sběratelské kartičky s filmovou ilustrací, která posloužila coby předloha pro ražbu.

Materiál
Zlato
Váha
0,5 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
11 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84128-651
Emisní náklad
5000 ks
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue