Münze Österreich

27. 10. 2015

O společnosti

Münze Österreich, neboli Rakouská mincovna, je jedinou oficiální mincovnou v Rakousku.

Její historie sahá 800 let do minulosti. Tehdejší rakouský a štýrský vévoda Leopold V. Babenberský se zapsal do dějin zajetím legendárního anglického krále Richarda I. řečeného Lví srdce, který se vracel do vlasti z třetí křížové výpravy. Jako výkupné za své propuštění Richard zaplatil 100 000 hřiven stříbra. Polovina této astronomické sumy připadla Leopoldovi a stála u zrodu Wiener Münze – předchůdce současné mincovny. Od té doby se zde razily rozličné typy mincí – například groše, dukáty, guldeny či krejcary.

V současnosti je Münze Österreich ve 100% vlastnictví rakouské centrální banky. Jako jediná měla právo razit rakouský šilink a počínaje rokem 2002 je jejím úkolem produkce měny Evropské unie. Díky zkušenostem a modernímu vybavení rakouská stání mincovna dodává úplný rakouský podíl eurových a centových mincí.

Sídlo společnosti se nachází ve Vídni. Münze Österreich je jedním ze čtyř významných akcionářů švýcarské rafinerie Argor Heraeus S. A., které poskytuje distribuční kanály, osvědčené marketingové postupy a know-how.

Investiční zlato

Kromě oběžných mincí nalezneme ve výrobním programu Münze Österreich také jednu z nejoblíbenějších zlatých investičních mincí s názvem Wiener Philharmoniker. Ta je jedničkou na evropském trhu a díky značné likviditě a osvobození od DPH je vyhledávána investory z celého světa.

Mince Wiener Philharmoniker se razí od roku 1988. Za tu dobu předčila všechna prodejní očekávání a několikrát se dokonce stala nejprodávanější mincí světa. Její nominální hodnota je udávána v eurech a razí se v širokém spektru hmotností – například 1/10 oz – 10 €, ¼ oz – 25 €, ½ oz – 50 € či 1 oz – 100 €. Od roku 2008 mincovna razí také stříbrnou variantu mince se stejným motivem.

Na averzní straně mince jsou vyobrazeny varhany ze Zlatého sálu Musikvereinu, sídla slavné Vídeňské filharmonie. Reverzní stranu pak zdobí rozličné nástroje filharmoniků.

Münze Österreich je také dodavatelem investičních zlatých slitků, které pro ni vyrábí rafinerie Argor-Heraeus S. A. Tyto slitky splňují přísné standardy „good delivery“ a jsou proto, stejně jako mince Wiener Philharmoniker, bez připomínek akceptovány po celém světě. 

Česká mincovna
Loading...