Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Stříbrná dvanáctihranná libra UK 2017 Piedfort proof
Zpět

Stříbrná dvanáctihranná libra UK 2017 Piedfort proof

Cena (včetně DPH)
3 950 Kč
153 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84138-711


Royal Mint UK17D1PF

Tradiční kulaté librové mince byly v oběhu 33 let. Po celou tu dobu nebyly jejich specifikace aktualizovány, a tak se staly vyhledávaným terčem padělatelů (až 1 mince z 30 byla podvrh!). Britská královská mincovna Royal Mint se toto rozhodla změnit a přišla s dokonalou mincí pro 21. století. Zároveň připravila její variantu ze stříbra určenou sběratelům, která se může pochlubit mimořádnou tloušťkou (tzv. piedfort)

Nová mince vyniká především neobvyklým dvanáctihranným tvarem. Hrany jsou střídavě vroubkované a po jejich obvodu se mikroskopicky opakuje rok emise s nominální hodnotou. Mince je opatřena také holografickým obrazcem, který je čitelný pouze při pohledu z daného úhlu – uvádí číslici 1 nebo symbol měny £. A to není ani zdaleka vše – jeden bezpečnostní prvek zůstává utajen, aby případní padělatelé neměli ponětí, na co se mají soustředit.

Výtvarná podoba reverzní strany mince vzešla z národní soutěže, které se zúčastnilo 6000 umělců – profesionálních medailérů i nadšenců z řad lidu. Zvítězil teprve patnáctiletý mladík David Pearce, který originálně zkombinoval tradiční rostlinné vzory charakteristické pro Spojené království. Z jednoho stonku obklopeného královskou korunkou vyrůstají anglická růže, velšský pór, skotský bodlák a severoirský jetel. Averz mince pak nese profil královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II D G REG F D“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a ročník emise 2017.

Památeční varianta oběžné mince byla vyražena ze stříbra v kvalitě proof a navíc zušlechtěna zlatem.

Materiál
Stříbro
Váha
20,92 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
23,03 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
84138-711
Emisní náklad
4500 ks
Balení
Černá kožená etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano