1. Eshop
  2. Luxusní série Gustava Fabergé
  3. Originální klenot na téma Jaro se zlatou uncovou …
Zpět

Originální klenot na téma Jaro se zlatou uncovou mincí Gustav Fabergé proof

Cena (včetně DPH)
494 500 Kč
19 465 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75083-611

Stěží se ve svém životě setkáte s talentovanějším umělcem, než je příroda. Její smysl pro krásu je nejvíce patrný na jaře, kdy během několika dnů probudí ponurý svět všemi možnými i nemožnými barvami a tvary a člověk nestačí žasnout nad vší tou nádherou. Jaro je období, které nepřestává inspirovat malíře, sochaře, spisovatele i hudebníky a coby múza vytrvale okouzluje také klenotníky. Česká mincovna si dovoluje představit všem milovníkům umění výjimečný šperk, jemuž stála modelem snad sama Vesna. Vajíčko poseté desítkami jarních květů ze zlata a drahých kamenů však ukrývá další perlu – uncovou minci z ryzího zlata věnovanou Gustavu Fabergému. Tomuto excelentnímu klenotníkovi a zakladateli věhlasné šperkařské dílny, jehož 200. výročí narození letos vzpomeneme, je věnována mimořádná série České mincovny.

Všechna vajíčka pocházejí z produkce zlatníka Alexandra Belova, který vdechl drobným klenotům život pomocí několika nádherných originálních motivů. Tyto šperky ze zlata a drahých kamenů slouží jako přepychová schránka pro mince věnované klenotnické ikoně, Gustavovi Fabergému. Jeho portrét, vytvořený vynikajícím medailérem Asamatem Baltaevem, zdobí rubovou stranu mince společně se jménem a životopisnými daty. Líc od stejného autora nese velmi vydařenou plastickou miniaturu klenotu v podobě vejce. Ta je doplněna podobiznou královny Alžběty II., nominálem 50 NZD a názvem emitenta Niue Island. Emise zlatých uncových mincí v luxusním obalu jsou doplněny sametovými deskami s certifikátem pravosti na ručně vyráběném papíře a litografickým listem s portrétem Gustava Fabergého. Originální tematické klenoty se zlatou uncovou mincí 50 NZD Gustav Fabergé jsou výjimečnou výzvou pro uváženou investici do umění. Odkaz trvalé hodnoty s noblesním motivem potěší každého milovníka výjimečné kvality a luxusu!

Životní osudy šperkaře a zlatníka Gustava Fabergého jsou spletité, jako je jméno celého rodu. Jeho původ sahá až do Francie, z níž musela rodina hlásící se k hugenotům uprchnout po zrušení nantského ediktu Ludvíkem XIV. roku 1685. Gustav se narodil před 200 lety v nynějším Estonsku Pierrovi Favrymu, později známému jako Pierre Fabrier, a do carské Rusi se přistěhoval z Německa. Gustav Fabergé začal používat tento tvar jména v Petrohradu, kde se stal mistrem klenotníkem a následně si otevřel první dílnu ve sklepě v ulici Bolšaja Morskaja. V roce 1842 si vzal dceru dánského umělce Carla Jungstedta, s níž zplodil pět dětí. Protože se mu v obchodě více než dařilo, mohl si dovolit odstěhovat se roku 1860 s většinou rodiny do Drážďan, kde si užíval zaslouženého odpočinku. Obchod v Rusku ponechal zcela v rukou finského společníka Hiskiase Pendina a nejstaršího syna Petra Carla Fabergého. Ten navázal na úspěch svého otce a světově proslul díky mistrně zpracovaným šperkařským unikátům v podobě velikonočních vajíček vyráběných na zakázku zejména pro cara a jeho blízké. Těchto věhlasných uměleckých děl se dochovalo z celkově asi 50 vzniklých jen 43 kusů.

Materiál
Zlato
Ryzost
750 / 1000
Průměr
55 mm
Provedení
4
Autor averzu
Alexander Belov
Číslo
75083-611
Emisní náklad
10 ks
Datum emise
březen 2016
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
50 NZD