Vyhrajte zlaté mince Český lev
Soutěž o zlato na našem FB
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Pamětní bankovka 100 Kč 2019 Budování československé …
Zpět

Pamětní bankovka 100 Kč 2019 Budování československé měny

Cena (včetně DPH)
1 300 Kč
51 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
82030-001


Pamětní mince ražené ze zlata a stříbra mají v emisním plánu České národní banky své nezpochybnitelné místo. Ve světě stále populárnější pamětní bankovky však v nabídce emitenta českých peněz dosud chyběly. Kdy jindy tento nedostatek napravit než v roce 2019, kdy oslavíme 100. výročí existence československé měny.

Hlavním hrdinou lícové strany papírového platidla se stal Alois Rašín, první československý ministr financí a tvůrce naší měny. Nominální hodnota pamětní bankovky činí 100 Kč čili stejně jako v případě klasické oběžné bankovky s motivem Karla IV. Alois Rašín však Otce vlasti v oběhu nenahradí – nová bankovka je určena výhradně sběratelům.

Za portrétem Aloise Rašína je patrné sídlo České národní banky se sochou Světlonoše na střeše. Rubová strana naší historicky první pamětní bankovky je pak věnována takzvanému Schebkovu paláci, někdejší budově Bankovního úřadu ministerstva financí a Národní banky Československé, a ženské tváři – zosobnění Republiky –, která je symbolem Státní tiskárny cenin.

Bankovka je opatřena řadou tradičních i moderních ochranných prvků a její převládající barvou je zlatožlutá. Umělecký návrh je dílem akademické malířky Evy Haškové, známé ilustrátorky knih a autorky českých známek.

Vydávání pamětních bankovek bylo posvěceno zvláštním zákonem a jejich výhradním výrobcem je pražská Státní tiskárna cenin.
 

Váha
33 g
Ryzost
0 / 1000
Číslo
82030-001
Datum emise
únor 2019
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
100 Kč