Vyhrajte zlaté mince Český lev
Soutěž o zlato na našem FB
  1. Eshop
  2. Mince světa
  3. The Royal Mint
  4. Pamětní mince Vánoční příběh Louskáček UK 2018 stand
Zpět

Pamětní mince Vánoční příběh Louskáček UK 2018 stand

Cena (včetně DPH)
340 Kč
13 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
84187-150


Royal Mint UK 18CNBU

Louskáček – pohádkový vánoční balet s hudbou Petra Iljiče Čajkovského, který vznikl na motivy příběhu Ernesta Theodora Amadea Hoffmanna – sice pochází z carského Ruska, ale největší oblibě se těší v anglosaských zemích. Není proto divu, že se stal předlohou pro pamětní minci britské královské mincovny The Royal Mint.

Když malá Klára najde pod vánočním stromečkem hračku v podobě vojáka, který louská ořechy, netuší, že dřevěný Louskáček není jen tak ledajaká hračka. V noci se panáček probudí k životu, bojuje se zlým Myším králem a jeho armádou, promění se v krásného prince a vezme Kláru do kouzelného světa, kde vládne Cukrová víla… Tak začíná příběh baletu, který neměl ustláno na růžích. Po jeho premiéře v Petrohradu roku 1892 zlí jazykové napsali, že je „nesnesitelně nudný i pro děti“. Poprvé se za hranicemi Ruska hrál v roce 1908, a to v Praze. Zlom přišel, až když se v letech 1934, 1944 a 1954 dostal do Londýna, San Francisca a New Yorku. Záhy se stal vánoční klasikou, jejíž motivy a melodie jsou dnes neodmyslitelnou součástí zimních svátků. Odborníci dokonce soudí, že americké taneční společnosti utrží prodejem vstupenek na Louskáčka až polovinu svých celoročních příjmů…

Reverzní strana mince, která je dílem výtvarníka Harryho Brockwaye, předkládá postavičky Louskáčka a Cukrové víly v kompozici evokující sněhovou vločku. Averzní strana mince pak nese náležitosti jejího emitenta – tj. portrét královny Alžběty II., opis „ELIZABETH II DEI GRA REG FID DEF“ (Alžběta II., z Boží milosti královna, ochránkyně víry) a nominální hodnotu 5 POUNDS (GBP).

Na reliéf pamětní mince, která je vyražena z obecných kovů, navazuje elegantní grafika balení, které může posloužit jako nevšední vánoční pohlednice.

Materiál
CuNi
Váha
28,28 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
38,61 mm
Hrana
Vroubkovaná
Číslo
84187-150
Emisní náklad
Nelimitováno
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Nominální hodnota
pět liber