Parametry slitků a mincí

18. 1. 2013

Hmotnost

Na světových burzách s drahými kovy se jako jednotka hmotnosti používá jedna trojská unce (1 oz), která v přepočtu váží 31,1 g. Ta je v podstatě shodná s jednotkou „British Imperial troy ounce“, kterou Britové přijali v roce 1824 v rámci nového systému měr a vah. Používali jí až do roku 1971. Její předchůdkyně „English troy ounce“ byla ustanovena jako oficiální jednotka pro ražbu mincí již v roce 1527.

S touto jednotkou se setkáme také u investičních mincí, které jsou raženy nejčastěji v hmotnostech jedna desetina, čtvrtina a polovina unce a v hmotnosti celá unce. Hmotnost investičních slitků se udává převážně v gramech. Výjimkou je pouze slitek o váze jedné unce (který je mezi investory nejoblíbenější).
 

Ryzost

U investičních slitků a mincí je značena ryzost v tisícinách. Ryzost 999.9/1000 odpovídá čistému zlatu s minimem příměsí. Slitek o hmotnosti 1000 gramů obsahuje 999,9 gramů zlata a pouze 0,1 gramu ostatních prvků. Někdy se toto zlato označuje také jako „čtyřdevítkové“.

Větší rozdíly v ryzosti najdeme u mincí. Kanadská mincovna používá například u vybraných mincí z řady Maple Leaf zlato o ryzosti 999.99/1000. Oproti „čtyřdevítkovému“ zlatu však zákazník na jedné unci získá pouhé necelé tři tisíciny gramu zlata navíc. Jihoafrická mincovna naopak razí své populární mince z řady Krugerrand ze zlata o ryzosti 917/1000. Neznamená to však, že je v nich zlata méně. Udávaná hmotnost u těchto mincí značí pouze hmotnost drahého kovu. Uncový Krugerrand váží 33,93 gramů. Příměsi zvyšují otěruvzdornost mince a tím i její životnost.

Karát je jako jednotka ryzosti užíván především ve šperkařství. Ryzost 999.9/1000 u investičních slitků odpovídá hodnotě 24 karátů.

Cena

Konečná prodejní cena investičních slitků a mincí se odvíjí od aktuální ceny na London Bullion Market (LBM). Cenu aktualizujeme na ČM AURUM v pravidelných intervalech během obchodního dne (pracovní dny v ČR od 9:00 do 15:30, mimo svátky, kdy je burza zavřená).

Aktuální cena zlata na komoditní burze (nazývá se spotová) platí pouze pro objem jednoho obchodu v minimálním množství 1000 trojských uncí, tzn. cca 31,10 kg ryzího kovu. Ke spotové ceně se připočítává marže výrobních a distribučních společností, - tzv. premium. Jde o celkovou přirážku, která zahrnuje náklady na dopravu, pojištění, výrobu mincí či slitků a marži obchodníka.

Zlato se obchoduje především v amerických dolarech. Pro českého investora nahrává silná koruna investicím do zlata, jelikož snižuje jeho cenu a zlevňuje nákup. Slabá koruna pak nahrává prodeji zlata, protože jeho cenu zvyšuje.
Více se o ceně zlata dozvíte zde.

Česká mincovna
Loading...