Narození dítěte 2017

Platinová investiční medaile Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně stand

Cena (včetně DPH) 695 000 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 14 dnů
Číslo 31003-930

Orientační výkupní cena: Na dotaz více

Přidat do oblíbených
  • Nákupem tohoto produktu získáváte dopravu ZDARMA.

Významné stavby

Mlčeti zlato, investovati platina. Tak by mohla znít parafráze známého přísloví a současně také výzva k sofistikovanému uložení vašich finančních rezerv do jednoho z nejvzácnějších kovů, které se na naší planetě vyskytují. V přírodě najdeme platinu téměř výhradně v ryzí formě, její zastoupení v zemské kůře je ovšem mizivé. Výskyt platiny v mořské vodě je dokonce tak nízký, že je v podstatě neměřitelný. Velmi vysokou koncentraci tohoto mimořádného kovu však nyní vykazuje Česká mincovna, jež připravila výjimečnou emisi platinové investiční medaile o hmotnosti celého půl kilogramu s motivem katedrály sv. Bartoloměje v Kolíně.

Autorem medaile je Jaroslav Bejvl, jenž mistrovsky zpodobnil tento architektonický klenot na averzu spolu s nápisem CHRÁM SVATÉHO BARTOLOMĚJE, označením ryzosti Pt 999 a hmotnosti 500 g. Reverzu pak věnoval vkusnou kompozici tvořenou detailem vysokého chóru chrámu v pozadí a reliéfní bustou Petra Parléře v popředí. Text po obvodu medaile uvádí PETR PARLÉŘ STAVITEL VYSOKÉHO CHÓRU CHRÁMU SV. BARTOLOMĚJE. Medaile je na hraně číslována a uložena v luxusní vykládané etuji ze světlého dřeva. Její ražba je limitována pouhými 12 kusy. Nepromarněte šanci uložit své peníze s rozumem i citem zároveň. Pohled na aktuální vývoj tržní ceny platiny nasvědčuje velmi slibnému zhodnocení této znamenité investice!

Historie katedrály svatého Bartoloměje sahá až do 2. poloviny 13. století, kdy v tehdy již královském městě Kolíně nechal Přemysl Otakar II. zbudovat kostel. Ten svému účelu sloužil nepřetržitě až do roku 1349, následně však byl při požáru vážně poškozen. Jeho obnovou byl pověřen dvorní královský architekt Karla IV. Petr Parléř, jenž se při práci nechal inspirovat kostelem svatého Kříže ve Švábském Gmündu. Po nájezdu Švédů během třicetileté války brzdil rekonstrukci chrámu nedostatek financí, jímž kolínská farnost trpěla až do 18. století. V té době byl v interiéru instalován nákladný barokní mobiliář a v sousedství byla založena kostnice. Další požáry ničí stavbu v letech 1796 a 1869 – v Parléřově vrcholně gotickém chóru musela být obnovena většina architektonických detailů a vzniklo také dnešní romanticko-novogotické zastřešení. Následky posledních škod, vzniklých na chrámu během 2. světové války, jsou odstraňovány dodnes.

Materiál: Platina
Váha: 500 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 85 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Hladká s číslováním
Autor averzu: Jaroslav Bejvl
Autor reverzu: Jaroslav Bejvl
Číslo: 31003-930
Emisní náklad: 12 ks
Datum emise: Říjen 2015
Balení: Dřevěná etue světlá vykl.
Číslovaná emise: Ano
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč