Narození dítěte 2017

Platinová investiční medaile katedrála Sv. Petra a Pavla v Brně stand

Cena (včetně DPH) Na žádanku
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 14 dnů
Číslo 30912-930
Přidat do oblíbených
  • Emise s investičním potenciálem, která by neměla minout vaše sbírky!
  • Nákupem tohoto produktu získáváte dopravu ZDARMA.

Významné stavby

Platina, ač kujný drahý kov, není tradičním materiálem pro běžnou mincovní produkci. Přesto její použití pro výrobu nádherných mincí a medailí není historicky zcela výjimečné. S jejich ražbou se začalo pravděpodobně v Rusku a jsou ze sběratelského hlediska pro svou vzácnost velmi vyhledávané. Česká mincovna k nim přidává další mimořádný kousek, platinovou investiční medaili s motivem petrovské katedrály v Brně.

Katedrála sv. Petra a Pavla je dominantou Brna, která krášlí město již od 12. století. Tehdy na kamenném ostrohu v centru osady vznikl kostel, jenž byl během gotiky opakovaně přestavován a nakonec z důvodu nedostatečné kapacity nahrazen větším chrámem. I ten byl v průběhu staletí znovu a znovu restaurován a například výrazné barokní zásahy jsou v interiéru patrné dodnes. Teprve roku 1777 zřídil papež Pius VI. v moravské metropoli biskupství a kostel sv. Petra a Pavla byl povýšen na katedrálu. Její současná novogotická podoba včetně dominantního dvojvěží je výsledkem přestavby z konce 19. a počátku 20. století. Památka je pro svou historickou hodnotu hojně navštěvována nejen turisty – díky téměř magickému umístění, které nabízí malebné výhledy na Brno a okolí či příjemnou atmosféru Denisových sadů, je vyhledávanou oázou také pro místní usedlíky.

Platinová medaile od České mincovny není prvním ani posledním numismatickým dílem s velmi oblíbeným motivem katedrály sv. Petra a Pavla. Může se však honosit osobitým zpracování obou stran, jehož autorem je významný představitel klasické medailérské školy Jaroslav Bejvl. Proslulý umělcův rukopis nalézáme na averzu, jenž zachycuje majestátní stavbu v celé její kráse. Reverz je pak zdoben originálním pohledem na atraktivní interiér hlavní lodi katedrály – presbytář s půvabnými novogotickými prvky. Platinová investiční medaile je úchvatným prostředkem pro vyjádření pocty stavitelskému umu, který nás nepřestává udivovat ani v technologicky vyspělém 21. století. Tento skvostný sběratelský kus v sobě ovšem nese další zásadní hodnotu – hodnotu investiční s příslibem velmi zajímavého zhodnocení vašich finančních rezerv!

Materiál: Platina
Váha: 500 g
Ryzost: 999 / 1000
Průměr: 85 mm
Provedení: STANDARD
Hrana: Hladká s číslováním
Autor averzu: Jaroslav Bejvl
Autor reverzu: Jaroslav Bejvl
Číslo: 30912-930
Emisní náklad: 12 ks
Datum emise: Říjen 2014
Balení: Dřevěná etue světlá vykl.
Číslovaná emise: Ano
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč