Narození dítěte 2017

Postříbřená medaile Staroměstský orloj - Štír proof

Prodejní místa Zobrazit
Číslo 30899-811

Staroměstský orloj

Pokud bychom seřadili pražské památky podle toho, kolik turistů jim denně stojí u nohou, prvenství by bez zaváhání patřilo Staroměstskému orloji. Tento zázrak středověké technické zručnosti a zároveň umělecký klenot fascinuje již více než šest století bezmála celý svět. Unikátní monument za tu dobu opředla řada legend, dle nichž měly hodiny například původně sloužit stoupencům temných učení coby časomíra zla, tehdy však ještě bez měsíčníku. Ať už to byla pravda nebo ne, je dobře, že právě tento úchvatný prvek orloje spatřil světlo světa. Autorem originální astronomické desky byl Jan Ondřejův, po devastujícím požáru se však její nové realizace zhostil vynikající český malíř Josef Mánes. Osobitý umělec, jehož uchvacovaly vhledy do života prostých venkovských lidí, přiřkl půvabné selské scény rovněž dvanácti slunečním znamením orloje.

Česká mincovna se rozhodla přenést tyto romantické obrazy také do podoby dvanácti skvostných medailí a každou z nich věnovat právě jednomu zástupci zvířetníku. Podzimní emisi letos vládne jedno z nejrozporuplnějších astrologických znamení – Štír. V jeho konstelaci setrvává Slunce pravidelně od 23. října do 22. listopadu a na Mánesově kalendáři jej můžeme zahlédnout v rukou malého dítěte. Alegorickým obrazem souvztažným k tomuto období je pak výjev mladé ženy a muže společně česajících vinnou révu. Reverzu dominuje portrét Josefa Mánese a celkový pohled na jeho kalendárium. Dalšími zdobnými prvky jsou pražský městský znak, nápisy Josef Mánes a Pražský orloj.

Postříbřené medaile Štír ze série Pražský orloj od České mincovny jsou autorským dílem talentované výtvarnice, akademické sochařky Daniely Kartákové. Její rukopis je patrný v citlivém zpracování kompozice obou stran, která činí z medailí milé umělecké dílko. Vzhledem ke své cenové dostupnosti série přímo vybízí k založení tematické sbírky, poslouží ale i coby nádherný dárek pro zrozence jednotlivých znamení zvěrokruhu. Nezapomeňte tedy potěšit svého Štíra netradičně a s grácií!

Materiál: měď
Váha: 23,94 g
Ryzost: 0 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: ak.soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu: ak.soch. Daniela Kartáková
Číslo: 30899-811
Emisní náklad: 5000 ks
Datum emise: Říjen 2014
Balení: Černá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Pokovená Ag: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč