Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní medaile
  4. Mosazné medaile
  5. Postříbřená medaile Staroměstský orloj …
Zpět

Postříbřená medaile Staroměstský orloj - Štír proof

Cena (včetně DPH)
390 Kč
15 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
30899-811
Sběratelská série

Staroměstský orloj

Pokud bychom seřadili pražské památky podle toho, kolik turistů jim denně stojí u nohou, prvenství by bez zaváhání patřilo Staroměstskému orloji. Tento zázrak středověké technické zručnosti a zároveň umělecký klenot fascinuje již více než šest století bezmála celý svět. Unikátní monument za tu dobu opředla řada legend, dle nichž měly hodiny například původně sloužit stoupencům temných učení coby časomíra zla, tehdy však ještě bez měsíčníku. Ať už to byla pravda nebo ne, je dobře, že právě tento úchvatný prvek orloje spatřil světlo světa. Autorem originální astronomické desky byl Jan Ondřejův, po devastujícím požáru se však její nové realizace zhostil vynikající český malíř Josef Mánes. Osobitý umělec, jehož uchvacovaly vhledy do života prostých venkovských lidí, přiřkl půvabné selské scény rovněž dvanácti slunečním znamením orloje.

Česká mincovna se rozhodla přenést tyto romantické obrazy také do podoby dvanácti skvostných medailí a každou z nich věnovat právě jednomu zástupci zvířetníku. Podzimní emisi letos vládne jedno z nejrozporuplnějších astrologických znamení – Štír. V jeho konstelaci setrvává Slunce pravidelně od 23. října do 22. listopadu a na Mánesově kalendáři jej můžeme zahlédnout v rukou malého dítěte. Alegorickým obrazem souvztažným k tomuto období je pak výjev mladé ženy a muže společně česajících vinnou révu. Reverzu dominuje portrét Josefa Mánese a celkový pohled na jeho kalendárium. Dalšími zdobnými prvky jsou pražský městský znak, nápisy Josef Mánes a Pražský orloj.

Postříbřené medaile Štír ze série Pražský orloj od České mincovny jsou autorským dílem talentované výtvarnice, akademické sochařky Daniely Kartákové. Její rukopis je patrný v citlivém zpracování kompozice obou stran, která činí z medailí milé umělecké dílko. Vzhledem ke své cenové dostupnosti série přímo vybízí k založení tematické sbírky, poslouží ale i coby nádherný dárek pro zrozence jednotlivých znamení zvěrokruhu. Nezapomeňte tedy potěšit svého Štíra netradičně a s grácií!

Materiál
měď
Váha
23,94 g
Ryzost
0 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Autor averzu
ak.soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu
ak.soch. Daniela Kartáková
Číslo
30899-811
Emisní náklad
5000 ks
Datum emise
říjen 2014
Balení
Černá papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Pokovená Ag
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna