Narození dítěte 2017

Postříbřená medaile Staroměstský orloj - Střelec proof

Prodejní místa Zobrazit
Číslo 31006-811

Staroměstský orloj

Staroměstský orloj je národní památka, na kterou jsme my, Češi, náležitě hrdí. Tento technický unikát s úžasnými uměleckými součástmi propůjčil své světoznámé jméno i atraktivní sérii postříbřených medailí od České mincovny čítající 12 emisí věnovaných jednotlivým znamením zvěrokruhu. Prosincová ražba patří prvnímu zimnímu měsíci a souvztažnému astrologickému znamení, jímž je Střelec. Motiv medaile vychází právě z astronomické desky orloje, již namaloval přední český výtvarník Josef Mánes.

Výroba věžních hodin, předchůdců orlojů, začala na konci 13. století. Nejstarší orloj byl pak zkonstruován v italské Padově v roce 1344. Disponoval číselníkem s centrálními kruhy – stejným, jako málo známý druhý pražský orloj, umístěný na novoměstské radnici na Karlově náměstí až do konce 18. století. Praha, Stralsund a Bern se mohou chlubit orloji s astrolábem poskytujícím projekci oblohy ze severního pólu. Orloj v Ulmu má obojí – astroláb i centrální kruhy – a například v Exeteru má orloj kruhy otočné, na kterých čísla a znamení ukazuje pevný ukazatel. Každý ze sestrojených orlojů byl nebo je jedinečný, Staroměstský orloj však disponuje skutečnou raritou: pohyblivým vnějším ciferníkem astrolábu zobrazujícím staročeský čas.

Při podrobném studiu Staroměstského orloje Vám jistě neunikne, že má celou řadu výjimečných prvků a astronomická deska rozhodně náleží mezi ně. Mánesovo mistrovské zpracování dvanácti měsíců inspirované prostým venkovským životem sluší také postříbřeným medailím od České mincovny. Prosincový výjev kácení dubu a sbírání kůry je dominujícím motivem averzu medaile a doplňuje ho menší motiv v kruhovém poli symbolizující znamení Střelce. Reverz se pak pyšní nádhernou kompozicí podobizny samotného Josefa Mánesa stojícího s malířským náčiním před detailně ztvárněnou astrologickou deskou a nápisy JOSEF MÁNES a PRAŽSKÝ ORLOJ. Obě strany pro ražbu připravila nadaná výtvarnice, akademická sochařka Daniela Kartáková. Vzniklo tak originální dílko, které udělá radost každému Střelci, a možná ho i vybídne k založení prvních sbírek, jež má toto znamení mimochodem velmi rádo!

Materiál: měď
Váha: 23 g
Ryzost: 0 / 1000
Průměr: 37 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: ak. soch. Daniela Kartáková
Autor reverzu: ak. soch. Daniela Kartáková
Číslo: 31006-811
Emisní náklad: 5000 ks
Datum emise: Listopad 2015
Balení: Černá papírová etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Pokovená Ag: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč