Vyhrajte zlato alchymistů
Velká soutěž o zlatý poklad
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Replika dukátu Franze Ludwiga von Pfalz-Neuburg stand
Zpět

Replika dukátu Franze Ludwiga von Pfalz-Neuburg stand

Cena (včetně DPH)
6 500 Kč
252 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
31067-610
Sběratelská série


Orientační výkupní cena Na dotaz

Dukáty tří kurfiřtů

Česká mincovna svou činností navazuje na tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska a klaní se neobyčejnému umu našich dávných mincmistrů. Jejich zručnost připomíná emisemi věrných replik historických mincí. Po stříbrných tolarech ze série s názvem Hold historickým mincovnám přichází řada na zlaté dukáty – a ne jen tak ledajaké! Jde o dukáty tří kurfiřtů. Titul kurfiřta dával říšskému knížeti právo volit krále Svaté říše římské a jeho mince tak musely být mimořádné.

Život Franze Ludwiga von Pfalz-Neuburg, narozeného roku 1664, se ubíral drahou jasně předurčenou jeho urozeným původem. Jakožto šestý syn byl orientován na kariéru duchovního aristokrata a až zisk nejvyšších úřadů naplnil ambice rodové politiky – stal se mimo jiné velmistrem Řádu německých rytířů, arcibiskupem a nakonec i duchovním kurfiřtem mohučským.

Vděk vyšší přízni za získání četných duchovních i světských hodností symbolizuje ikonograficky mimořádný dukát. Ten totiž vedle portrétu Franze Ludwiga zobrazuje lva na vodítku vedeného Boží rukou.

Autorem repliky je medailérský matador akademický sochař Jan Lukáš. Dukát je uložen do luxusního ilustrovaného blistru, který představuje Franze Ludwiga coby mincovního pána i arcibiskupa a kurfiřta. Do detailů rozebírá jeho rodový erb i podobu historického dukátu. Autorem textů a odborným garantem projektu je Miroslav Myšák, odborník na slovo vzatý z Kroměřížského kabinetu mincí.

V sérii postupně vyjdou ještě dva dukáty věnované dalším duchovním kurfiřtům – kolínskému a trevírskému. Dohromady budou tvořit jedinečnou historickou výpověď, která ve Vaší sbírce nesmí chybět!

Materiál
Zlato
Váha
3,49 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Jan Lukáš
Autor reverzu
ak. soch. Jan Lukáš
Číslo
31067-610
Emisní náklad
200 ks
Datum emise
duben 2015
Balení
Blistr
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ne
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna