1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Sada 4 zlatých medailí - Šlechtický rod Vartenberků proof
Zpět

Sada 4 zlatých medailí - Šlechtický rod Vartenberků proof

Cena (včetně DPH)
26 950 Kč
1 053 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
41208-611


Orientační výkupní cena Na dotaz

Vzpomínka na starobylý český rod.

Rod Vartenberků byla česká panská rodina, která pocházela z velkého rozrodu Markvarticů. V erbu měla zlatě a černě štípený štít obtočený zelenou saní. Kolébkou rodu je střední Pojizeří. Ve 14. a 15. století patřili Vartenberkové k nejvýznamnějším rodům Českého království a vlastnili velké množství českých hradů a zámků.
Mezi zakladatele rodu patří Markvart z Března, který založil nedaleko Mimoně hrad Stráž neboli Vartenberk. Jeho syn Beneš z Vartenberka „Pincerna“ zastával funkci nejvyššího číšníka a komorníka krále. Byl rovněž otcem čtyř synů, kteří založili čtyři rodové větve – veselskou, kumburskou, kosteckou a děčínskou. O největší vzestup rodu se zasloužil Čeněk z Vartenberka, jenž byl husitským vůdcem, ale později se přiklonil ke straně katolíků. Posledním představitelem rodu byl Jan Jiří z Vartenberka. Zúčastnil se stavovského povstání a po porážce na Bílé hoře mu byl zkonfiskován veškerý majetek. Roku 1647 zemřel v exilu a tím rod Vartenberků vymřel.
Na averzní straně medailí jsou vyobrazeny idealizované portréty hlavních představitelů rodu Vartenberků. Společná reverzní strana nese motiv rodového erbu.

Limitovaný náklad 500 kusů.

Materiál
Zlato
Váha
12,44 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
16 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Autor reverzu
ak. soch. Majka Wichnerová
Číslo
41208-611
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
květen 2012
Balení
Dřevěná etue mahagonová
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna