Narození dítěte 2017

Sada československých haléřů Františka Davida proof

Cena (včetně DPH) 8 450 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Nyní nedostupné
Číslo 41513-111
Přidat do oblíbených

Za nákup získáte uvedený počet ibodů.Získáte ibodů: 338

Česká mincovna připravila pro numismatiky unikátní poctu významnému českému sochaři, medailérovi a řezbáři Františku Davidovi (* 25. 10. 1913, Buchlovice; † 19. 1. 2002, Slaný). Zvolila k tomu formu sady československých haléřů, které umělec navrhl. Sada obsahuje stříbrné repliky mincí s nominální hodnotou 5, 10 a 50 haléřů, dále zlatou repliku 20haléře ana závěr také stříbrnou portrétní medaili věnovanou Františku Davidovi z dílny Jaroslava Bejvla. Soubor je uložen v luxusní dřevěné etuji a jeho součástí je elegantní certifikát pravosti.

Výjimečná oslava práce předního českého medailéra by neměla chybět v žádné kolekci. Je však striktně limitována 500 kusy, neváhejte proto s rezervací a potěšte sebe nebo své blízké skvostným numismatickým přírůstkem do sbírky!

5 h:

Mince byla uvedena do oběhu 1. 7. 1977. Na lícní straně je státní znak, v opisu název státu ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA a pod státním znakem je umístěn rok výroby. Rub nese nominální hodnotu – velkou číslici „5“, pod ní písmeno „h“ a nad ní pěticípou hvězdu. Písmeno „D“ identifikuje autora mince. Hrana je hladká. Tyto pětihaléře platily jak v ČSSR, tak i v ČSFR a po jejím zániku i v ČR a SR – v oběhu se tak udržely celých 16 let. Celkem bylo emitováno přes 193 milionů kusů pětihaléřů!

10 h:

V prosinci roku 1974 se v oběhu objevil desetník se státním znakem ČSSR na lícní straně a textem ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA na jejím opisu. Rub tvoří velká číslice „10“ spolu s malým „h“. Nad číslicí najdeme pěticípou hvězdu a vlevo pod její základnou je autorova značka „D“. Hrana je hladká. V oběhu byly tyto desetihaléře 19 let a bylo jich vyraženo přes jednu miliardu!

20 h:

Dvacetihaléře začaly platit roku 1972. Jejich lícní stranu pokrývá státní znak, nápis ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA v opisu a rok výroby. Rub zdobí velká číslice „20“, malé písmeno „h“ a značka Františka Davida „D“. Hrana je vroubkovaná. Mosazné dvacetihaléře platily i v ČSFR a později i v samostatných republikách. V oběhu byly 21 let v celkovém počtu zhruba 600 milionů kusů!

50 h:

Mědiniklový padesátník byl zařazen do oběhu na podzim roku 1978. Lícní strana patří státnímu znaku, nápisu ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA v opisu a roku vydání. Velká číslice „50“ je dominantou rubové strany a doplňují ji pěticípá hvězda a autorova značka „D“. Hrana padesátníku je vroubkovaná. Za 15 let, kdy byl v oběhu, ho bylo vyrobeno téměř 215 milionů kusů!

Materiál: Ag/Au
Váha: 22,69 g
Ryzost: 0 / 1000
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: ak. soch. Jan Lukáš/Jaroslav Bejvl
Autor reverzu: ak. soch. Jan Lukáš/Jaroslav Bejvl
Číslo: 41513-111
Emisní náklad: 500 ks
Datum emise: Červenec 2015
Balení: Dřevěná etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč