Sada čtyř stříbrných mincí Českoslovenští letci RAF - 68. noční stíhací peruť proof

Sada čtyř stříbrných mincí Českoslovenští letci RAF - 68. noční stíhací peruť proof

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
září 2019
Emisní náklad
500 ks

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Českoslovenští letci v RAF

Cyklus České mincovny, který vzpomíná na naše „nebeské jezdce“, se loučí. Pátá a poslední sada čtyř stříbrných mincí vzdává hold 68. noční stíhací peruti RAF.

Když v září 1940 zahájila Luftwaffe sérii nočních bombardovacích náletů na anglická města, takzvaný „Blitz“, nemělo Královské letectvo žádnou účinnou obranu. Nejlepším přítelem nočních letců byl tehdy dobrý zrak podpořený notnou dávkou štěstí. Výsledky těchto riskantních akcí pochopitelně neodpovídaly vynakládanému úsilí, a proto začaly urychleně vznikat noční stíhací perutě vybavované specializovanou technikou – palubním radarem, jehož kolébkou byla právě Velká Británie. Noční stíhací peruť RAF s číslem 68 vznikla 7. ledna 1941 a v červenci téhož roku do ní byli zařazeni první Čechoslováci. V průběhu druhé světové války bojovali nejen s německými letouny, ale také loděmi a řízenými střelami.

Cyklus České mincovny věnovaný československým letcům sloužícím v RAF začal vycházet u příležitosti 75. výročí bitvy o Británii. Postupně se v něm objevila tato témata – znaky československých perutí, jejich letouny, letecká esa a významné události. Řada sběratelů poukazovala na to, že vedle čtyř československých perutí – 310., 311., 312. a 313. – by si své mince zasloužila také 68. peruť. Přestože byla britská, vyznačovala se velkým počtem Čechoslováků, kteří se vyznamenali do té míry, že peruť přijala české motto „Vždy připraven“. V roce 2019 proto cyklus uzavírá právě pamětní sada věnovaná 68. peruti. Jednotlivé mince z ateliéru akademického sochaře Zbyňka Fojtů tematicky navazují na čtyři předchozí sady – reverzní strany nesou symbol perutě (sovu s českým mottem), její první skutečně účinnou noční stíhačku (Bristol Beaufighter), dvě letecká esa (pilota Miloslava Mansfelda a radarového operátora Slavomila Janáčka) a výjev z bojového nasazení (útok na střelu V-1). Společná averzní strana mincí pak náleží atributům ostrova Niue (zahraničního emitenta, který České mincovně umožňuje vydávat vlastní pamětní mince) – jménu a portrétu královny Alžběty II., nominální hodnotě 1 DOLLAR (NZD) a roku emise 2019. Tyto atributy jsou doplněny symbolikou RAF.

Čtveřice mincí je uložena do dřevěné krabičky ozdobené rytinou nočního stíhacího letounu de Havilland Mosquito. Nedílnou součástí sady je také dosud nejvýpravnější doprovodná publikace. Jednotlivé kapitoly navazují na výjevy vyobrazené na mincích, a to slovem i unikátními fotografiemi. Jako zdroje při tvorbě publikace posloužily autentické zážitky a archivy pamětníků.

Specifikace

Sběratelská série
Číslo
75571-711
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD
Autor averzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
999 / 1000
Váha
64 g
Průměr
34 mm
Balení
Dřevěná etue světlé dřevo
Balení kapsle
Ano
Česká mincovna
Loading...