Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO INVESTORY
  3. Investiční zlato
  4. Sada čtyř zlatých mincí Konec druhé světové války …
Zpět

Sada čtyř zlatých mincí Konec druhé světové války proof

Cena (osvobozeno od DPH)
87 950 Kč
3 410 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75126-631

Orientační výkupní cena
81 794 Kč

Konec druhé světové války

V roce 2015 svět slaví 70. výročí konce nejničivějšího vojenského konfliktu v dějinách lidstva. Všem statečným mužům a ženám, kteří umírali, abychom my mohli žít, věnuje Česká mincovna čtyři zlaté mince připomínající významné triumfy dobra v posledních měsících druhé světové války.

Osvobození Osvětimi

Od osvobození Osvětimi uplynulo 70 let a Česká mincovna vzdává hold všem hrdinům koncentračních táborů – těm, kteří přežili, i těm, kteří se domů nevrátili. Mince je stále více aktuální připomínkou volání po míru, svobodě a ochraně lidských práv, ale také varováním před skutky, na které nesmíme zapomenout a které se již nikdy více nesmějí opakovat.

Bitva o Iwo Jimu

Před 70 lety na tomto nenápadném ostrově přišly o život desítky tisíc lidí a zrodila se zde jedna z nejpamátnějších fotografií všech dob. Obrázek šestice amerických vojáků vztyčujících vlajku s hvězdami a pruhy se okamžitě stal symbolem hrdosti a odvahy, kterou se Česká mincovna rozhodla uctít zlatou mincí.

Dobytí Berlína

Krvavé tažení, které začalo hanebným přepadením Polska, skončilo vítězstvím dobra nad zlem – stalo se to právě před 70 lety v samém srdci pokořené Třetí říše. Předlohou zlaté mince České mincovny se stala ikonická fotografie, která zachycuje jeden z nejznámějších výjevů 20. století – vyvěšování vlajky rudoarmějci na střeše budovy Říšského sněmu.

Květnové povstání

Porobený, avšak stále hrdý národ, který po léta snášel útrapy nacistické nadvlády, nehodlal dopustit, aby se z naší vlasti a jejího hlavního města stala poslední bašta německého odporu. Všem domácím hrdinům květnového povstání, kteří před 70 lety vyrazili do ulic stavět barikády a hájit je s puškou v ruce je věnována zlatá mince, která sérii České mincovny uzavírá.

Umělecké návrhy všech ražeb pocházejí z dílny talentovaného mladého medailéra Jakuba Oravy. Ucelená sada čtyř zlatých Smart mincí 25 NZD je uložena do tematické plechové etuje a představuje výjimečnou sběratelskou a investiční příležitost, která je limitována pouhými 99 ks!

Materiál
Zlato
Váha
62,2 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s číslováním
Autor averzu
Jakub Orava
Autor reverzu
Jakub Orava
Číslo
75126-631
Emisní náklad
99 ks
Datum emise
květen 2015
Balení
Plechová etue
Číslovaná emise
Ano
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
25 NZD