Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1942 proof

Cena (osvobozeno od DPH)
84 950 Kč
Stav skladu
Skladem
Číslo
75305-611


V roce 2017 uplynulo 75 let od událostí roku 1942 a při této příležitosti Česká mincovna vydala tradiční ucelenou sadu čtyř zlatých půluncových mincí z volného cyklu Válečný rok. Nebudeme přehánět, když řekneme, že tento letopočet byl pro výsledek největšího konfliktu v lidských dějinách rozhodujícím.

Roku 1942 druhá světová válka stravovala celou planetu:

  • Spojené státy americké se konečně aktivně zapojily do boje a vytáhly proti japonským vojskům řádícím v Pacifiku. Japonci chtěli ukázat svou nadřazenost u atolu jménem Midway, ale místo toho, aby americkému námořnictvu uštědřili lekci, přišli o všechny své letadlové lodě a z této ztráty se již nevzpamatovali.
  • Vojáci Velké Británie vedli v severní Africe vleklou válku proti elitním jednotkám německého Afrikakorpsu a u egyptského městečka El Alamein se mělo konečně rozhodnout o vítězi. Rozpoutala se jedna z největších tankových bitev všech dob, která definitivně zhatila nacistické plány na ovládnutí černého kontinentu.
  • Druhá světová válka zuřila již třetím rokem a Spojené státy se rozhodly najít způsob, jak ji ukončit co nejdříve. Zahájily proto přísně tajný vědecký projekt Manhattan, jehož účelem bylo vyvinout zbraň tak ničivou, že samotná její existence odradí národy světa od dalších myšlenek na válku. Tou zbraní byla atomová bomba.
  • Vražedná konfrontace vojsk nacistického Německa a Rudé armády dospěla ke Stalingradu. Město na Volze nebylo jen strategickým uzlem, ale také symbolem sovětského vzdoru. Sověti vydrželi, v největší bitvě historie, kde se bojovalo o každičkou místnost, zvítězili, vyrazili na západ a zastavili se až v Berlíně.

Autorem všech čtyř detailně zpracovaných mincí se stal zkušený medailér a pedagog Luboš Charvát. Reverzní strany mincí nesou následující válečné výjevy – americký střemhlavý bombardér Dauntless útočí na japonskou letadlovou loď Akagi; britský tank M3 Lee vítězí nad německým obrněncem Panzer IV; první tři atomové zbraně v dějinách – Trinity, Little Boy a Fat Man – leží před logem projektu Manhattan; německý voják útočí na sovětský tank T‑34/76. Kompozici každého reverzu doplňuje vlajka vítězné strany a opis v příslušném jazyce – angličtině (Bitva u Midway, Projekt Manhattan), arabštině (Bitva u El Alameinu) a ruštině (Bitva u Stalingradu). Averzní strana je pak čtveřici mincí společná – náleží atributům ostrova Niue (emitenta, který České mincovně poskytuje licenci k ražbě vlastních mincí), tj. jménu a portrétu královny Alžběty II., roku emise 2017 a nominální hodnotě 25 DOLLARS (NZD). Reliéf averzu doplňuje pětice přileb patřících národům, které se na mincích objevují – Němcům, Američanům, Sovětům, Britům a Japoncům.

Sada čtyř mincí je uložena do stylové plechové krabičky – ilustrace na víčku vyobrazuje siluety amerických námořních dělostřelců při tažení Pacifikem.

Materiál
Zlato
Váha
62,24 g
Ryzost
999,9 / 1000
Průměr
28 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Číslo
75305-611
Emisní náklad
Nelimitováno
Balení
Plechová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano