Sada oběžných mincí 2016 proof - semišový obal

Cena (včetně DPH)
1 750 Kč
68 €
Stav skladu
Skladem
Číslo
41605-081


Získáte 70 ibodů

Ročníková sada oběžných mincí ČR v kvalitě proof

Sady oběžných mincí České mincovny a České národní banky mají mnoho rozličných podob. Mezi ty nejpopulárnější patří kolekce českého oběživa vyraženého v mimořádné kvalitě proof, které jsou uloženy do semišového obalu a doplněny stříbrnou pamětní medailí.

Tento typ sady se poprvé objevil v roce 2011 a již tradičně vychází u příležitosti pražského veletrhu Sběratel, kam si jej řada numismatiků přichází zakoupit osobně. Mince s nominálními hodnotami 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč, které sada obsahuje, po kapsách nenajdete – jsou totiž vyraženy v provedení proof. To se vyznačuje zrcadlovým leskem a mimořádnou choulostivostí – dotyk mince nenávratně znehodnotí. Jejich dalším unikátním znakem je, že jsou všechny vyraženy ve stejném roce, kterým je rok vydání sady.

Vedle ucelené řady oběživa sadám kralují stříbrné medaile inspirované dílem Oldřicha Kulhánka, jmenovitě jeho bankovkami. Tento excelentní grafik věnoval česká papírová platidla význačným osobnostem naší historie a v roce 2016 si z nich Česká mincovna vybrala svatou Anežku Českou. Motiv emancipované přemyslovské princezny, která se stala symbolem českých zemí, je zajímavý mimo jiné tím, že 50Kč bankovka, na které se původně objevil, již není v oběhu.

Třetím specifickým rysem této sady je elegantní balení. Barva kazety se semišovým povrchem je každý rok obměňována a tentokrát přišla řada na tmavě modrou. Její nedílnou součástí je také certifikát ze Státní tiskárny cenin, který obsahuje detailní technické specifikace jednotlivých ražeb.

Váha
236 g
Ryzost
0 / 1000
Provedení
PROOF
Číslo
41605-081
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
září 2016
Balení
Sametový obal
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Emitent
Česká národní banka