Narození dítěte 2017

Sada tří zlatých dukátů Doba Karla IV. proof

Cena (včetně DPH) 19 450 Kč
Prodejní místa Zobrazit
Stav skladu Do 14 dnů
Číslo 41409-611

Doba Karla IV.

Portrét Karla IV., panovníka nebývalého významu, dominuje reverzním stranám stříbrných uncových medailí z unikátní sady Doba Karla IV., jejichž mimořádnou emisi připravila Česká mincovna. Karel IV. sedící na trůnu je obklopen majestátními stavbami, které za své vlády nechal zbudovat – Karlštejnem, Karlovým mostem a katedrálou sv. Víta. Součástí reverzu jsou také léta panovníkova narození a úmrtí – 1316 a 1378, dvojjazyčný název série a nápis Praha.

Averzní strany jednotlivých stříbrných medailí vyobrazují každou z těchto památek v uměleckém zpracování proslulého českého medailéra MgA. Josefa Oplištila. Architektonické skvosty Karlštejn, Karlův most i katedrála sv. Víta se díky sérii Doba Karla IV. dočkaly zasloužených poct odrážejících jejich monumentálnost v lesku ryzího zlata.

Karel IV. byl jedenáctý český král, císař římský, král německý, lombardský a arelatský. Přestože jeho význam zasahoval celou Evropu, on sám cítil největší vladařský závazek vůči zemím Koruny české, kterým panoval nejen rozumem, ale i citem. Výsledkem byl nevídaný rozkvět obchodu, kultury a vzdělanosti. Coby velmi zbožný člověk se Karel IV. opíral o církev a nechal vystavět řadu význačných sakrálních, ale i funkčních staveb, které vtiskly naší zemi nezaměnitelné hodnoty.

Karlštejn – architektonický unikát, jehož stavba začala v roce 1348. Hradu připadla úloha bezpečného úložiště korunovačních klenotů a vzácných relikvií říše římské.

Katedrála sv. Víta – spolu s celým Pražským hradem se stala pomyslným srdcem českých zemí ztělesňujícím národní hrdost a identitu. V místě, které vznikalo napříč staletími, je vepsáno mnoho radostných i pohnutých osudů české historie.

Karlův most – velkolepá stavba, která spojuje Staré Město s Malou Stranou, je živou expozicí pod širým nebem – zdobí ji 30 převážně barokních soch či sousoší a patří k proslulým symbolům hlavního města.

Zlatou éru českých dějin nejlépe zrcadlí ryzí zlato. Česká mincovna proto k poctě období vlády otce vlasti připravila mimořádnou emisi zlatých dukátů. Sada Doba Karla IV. je uložena v luxusní dřevěné etuji a doplňuje ji certifikát pravosti. Zlaté dukáty Karlštejn, Karlův most a katedrála sv. Víta jsou zářnou připomínkou národní historie a současně obdivuhodným uměleckým dílem.

Velmi významná je i investiční hodnota sady zlatých dukátů Doba Karla IV. Cena zlata se momentálně pohybuje ve spodních hladinách a jeho nákup je tedy velmi promyšleným uložením finančních rezerv. Zlaté dukáty pak svou uměleckou výpovědí zhodnotí vaše peníze dvojnásobně.

Materiál: Zlato
Váha: 10,47 g
Ryzost: 986 / 1000
Průměr: 20 mm
Provedení: PROOF
Hrana: Hladká
Autor averzu: MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu: MgA. Josef Oplištil
Číslo: 41409-611
Emisní náklad: 1000 ks
Datum emise: Březen 2014
Balení: Dřevěná etue
Číslovaná emise: Ne
Certifikát: Ano
Balení kapsle: Ano
Emitent Česká mincovna
Nákupní košík 0 Kč