Slavíme  výročí nezávislosti
100 let Československa
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní medaile
  4. Sada tří zlatých dukátů Doba Karla IV. proof
Zpět

Sada tří zlatých dukátů Doba Karla IV. proof

Cena (včetně DPH)
19 450 Kč
757 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
41409-611

Doba Karla IV.

Portrét Karla IV., panovníka nebývalého významu, dominuje reverzním stranám stříbrných uncových medailí z unikátní sady Doba Karla IV., jejichž mimořádnou emisi připravila Česká mincovna. Karel IV. sedící na trůnu je obklopen majestátními stavbami, které za své vlády nechal zbudovat – Karlštejnem, Karlovým mostem a katedrálou sv. Víta. Součástí reverzu jsou také léta panovníkova narození a úmrtí – 1316 a 1378, dvojjazyčný název série a nápis Praha.

Averzní strany jednotlivých stříbrných medailí vyobrazují každou z těchto památek v uměleckém zpracování proslulého českého medailéra MgA. Josefa Oplištila. Architektonické skvosty Karlštejn, Karlův most i katedrála sv. Víta se díky sérii Doba Karla IV. dočkaly zasloužených poct odrážejících jejich monumentálnost v lesku ryzího zlata.

Karel IV. byl jedenáctý český král, císař římský, král německý, lombardský a arelatský. Přestože jeho význam zasahoval celou Evropu, on sám cítil největší vladařský závazek vůči zemím Koruny české, kterým panoval nejen rozumem, ale i citem. Výsledkem byl nevídaný rozkvět obchodu, kultury a vzdělanosti. Coby velmi zbožný člověk se Karel IV. opíral o církev a nechal vystavět řadu význačných sakrálních, ale i funkčních staveb, které vtiskly naší zemi nezaměnitelné hodnoty.

Karlštejn – architektonický unikát, jehož stavba začala v roce 1348. Hradu připadla úloha bezpečného úložiště korunovačních klenotů a vzácných relikvií říše římské.

Katedrála sv. Víta – spolu s celým Pražským hradem se stala pomyslným srdcem českých zemí ztělesňujícím národní hrdost a identitu. V místě, které vznikalo napříč staletími, je vepsáno mnoho radostných i pohnutých osudů české historie.

Karlův most – velkolepá stavba, která spojuje Staré Město s Malou Stranou, je živou expozicí pod širým nebem – zdobí ji 30 převážně barokních soch či sousoší a patří k proslulým symbolům hlavního města.

Zlatou éru českých dějin nejlépe zrcadlí ryzí zlato. Česká mincovna proto k poctě období vlády otce vlasti připravila mimořádnou emisi zlatých dukátů. Sada Doba Karla IV. je uložena v luxusní dřevěné etuji a doplňuje ji certifikát pravosti. Zlaté dukáty Karlštejn, Karlův most a katedrála sv. Víta jsou zářnou připomínkou národní historie a současně obdivuhodným uměleckým dílem.

Velmi významná je i investiční hodnota sady zlatých dukátů Doba Karla IV. Cena zlata se momentálně pohybuje ve spodních hladinách a jeho nákup je tedy velmi promyšleným uložením finančních rezerv. Zlaté dukáty pak svou uměleckou výpovědí zhodnotí vaše peníze dvojnásobně.

Materiál
Zlato
Váha
10,47 g
Ryzost
986 / 1000
Průměr
20 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Autor averzu
MgA. Josef Oplištil
Autor reverzu
MgA. Josef Oplištil
Číslo
41409-611
Emisní náklad
1000 ks
Datum emise
březen 2014
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna