Sběratelská etue na zlaté mince Operace Anthropoid

Sběratelská etue na zlaté mince Operace Anthropoid

Stav skladu
Vyprodáno
Datum emise
únor 2022
Emisní náklad
200 ks
Cena
450 Kč
včetně DPH

Produkt je možné zakoupit také přímo v prodejnách České mincovny

Na produkt nelze uplatnit slevový poukaz.

Operace Anthropoid

Žádný z nacistických pohlavárů nezemřel za druhé světové války rukou nepřítele. Až na jednoho. Byl jím Reinhard Heydrich – třetí muž Třetí říše, architekt holokaustu a vládce protektorátu Čechy a Morava. Od chvíle, kdy Čechoslováci uskutečnili operaci Anthropoid a ukončili jeho život, uplynulo v roce 2022 rovných 80 let.

Rozličné aspekty tohoto jubilea připomíná čtyřdílná minisérie pamětních mincí:

  • Dne 28. září 1941 zahájil Reinhard Heydrich svou kariéru zastupujícího říšského protektora vyhlášením stanného práva, popravou stovek českých vlastenců a uvržením tisíců dalších do koncentračních táborů. „Kat českého národa“ se záhy pyšnil tím, že zlikvidoval veškerý odpor v protektorátu, ale již brzy se měl přesvědčit o opaku. Představitelé zahraničního odboje v čele s exilovým prezidentem Edvardem Benešem totiž připravili plán, který měl jeho krutovládu ukončit.
  • Nelehký úkol zastavit řádění tyrana připadl Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi, parašutistům působícím v britském exilu. Slovák a Čech, velcí kamarádi, byli v rámci operace Anthropoid vysazeni v okupované vlasti.
  • Po měsících příprav využili výsadkáři příležitosti a 27. května 1942 úspěšně zaútočili na Heydricha, když ve své limuzíně projížděl Prahou. Z místa činu se jim podařilo uprchnout a spolu s dalšími parašutisty se ukryli v kostele sv. Cyrila a Metoděje, kde je zasáhla zrada z jejich vlastních řad. Po boji s neuvěřitelnou přesilou raději zvolili smrt, než by padli do rukou nepřítele.
  • Nacistickým krutostem však nebyl konec ani poté – následovala další vlna represálií a nesmyslného vraždění. Obzvláště odporným zločinem se stalo vyhlazení nevinných obcí Lidic a Ležáků a světový ohlas na sebe nenechal dlouho čekat. Univerzální odsouzení nacistických zločinů páchaných na českém lidu nakonec vedlo až ke zneplatnění hanebné Mnichovské dohody.

Sbírku čtyř mincí si můžete uložit do této sběratelské etue.

Poznámka: Součástí sběratelské etue není certifikát pravosti – ten je dodáván ke každé minci zvlášť.

Specifikace

Číslo
E-138V4-2760-10-SE
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Ryzost
0 / 1000
Váha
176 g
Balení
Papírová etue černá s melírovanou vložkou
Česká mincovna
Loading...