Sada čtyř stříbrných medailí Pocta Jiřímu Harcubovi proof

Cena (včetně DPH)
3 950 Kč
154 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
41521-711


Pocta medailérům

Jiří Harcuba patřil k výtvarníkům s nezaměnitelným rukopisem a jeho dílo právem dosáhlo světového věhlasu. Vynikal nejen v oblasti sklářského umění, ale svůj talent otiskl také do řady numismatických unikátů. Každý z nás zná jeho současnou českou pětikorunu. Česká mincovna se rozhodla vzdát hold jeho celoživotnímu dílu prostřednictvím mimořádné sady tří originálních medailí a jedné unikátní repliky.

Jiří Harcuba se narodil v Harrachově roku 1928 a zemřel v roce 2013. Nejprve se vyučil rytcem skla, poté absolvoval Státní odbornou školu v Novém Boru. Následně studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a v ateliéru profesora Stipla se oddával plastice a glyptice. Soutěže o návrhy nových mincí a medailí začaly Harcubu zajímat v šedesátých letech. Jeden z jeho modelů mu vynesl čtyři měsíce vězení – jednalo se o stříbrnou medaili, již navrhl pro krajany v USA a jejíž repliku najdete právě v této sadě České mincovny. Originál vznikl při příležitosti 50. výročí vzniku Československa a vystihuje události 21. srpna 1968. Dílo Jiřího Harcuby patřilo mezi odbornou veřejností k hojně diskutovaným, a to především kvůli silné osobitosti a odvážnosti jednotlivých prací. Snad i proto byl zván předními světovými univerzitami a přednášel do vysokého věku.

 

Prostřednictvím této jedinečné sady Česká mincovna představuje ještě další tři atraktivní práce Jiřího Harcuby – medaile s motivy významných osobností české kulturní historie Gustava Mahlera, Alfonse Muchy a Josefa Kajetána Tyla. Reverz medailí je všem třem skvostům z ryzího stříbra společný a nese krásné téma Múzy. Všechny čtyři numismatické poklady jsou uloženy v dřevěné etuji s tematickým gravírováním, vzpomínkovou publikací a certifikátem pravosti. Neváhejte a vneste do své kolekce mistrovské dílo nonkonformního medailéra, jež je limitováno pouhými 600 kusy!

Materiál
Stříbro
Váha
64 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
34 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
ak. soch. Jiří Harcuba/ak. soch. Jiří Dostál/ak. soch Jan Lukáš
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Harcuba/ak. soch. Jiří Dostál/ak. soch Jan Lukáš
Číslo
41521-711
Emisní náklad
600 ks
Datum emise
září 2015
Balení
Dřevěná etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká mincovna