1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 200 Kč 2018 Vydání Klaudyánovy mapy …
Zpět

Stříbrná mince 200 Kč 2018 Vydání Klaudyánovy mapy proof

Cena (včetně DPH)
575 Kč
22 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21801-721


Orientační výkupní cena Na dotaz

První stříbrná mince České národní banky s nominální hodnotou 200 Kč vyražená v kvalitě proof je v roce 2018 věnována naší nejstarší kartografické památce – Klaudyánově mapě. Ta vznikla před rovnými 500 lety a je pozoruhodnou studnicí znalostí o počátku 16. století na území českých zemí.

Tehdy žil v Mladé Boleslavi všestranný učenec Mikuláš řečený Klaudyán. Začínal jako lékař a lékárník, ale vzápětí svou energii zaměřil na tiskařské umění, které považoval za přelomové pro šíření důležitých myšlenek. Tak se začal psát příběh nejstarší tištěné mapy Čech, která byla vydána roku 1518. Nejednalo se o obyčejnou mapu, ale o alegorický list obohacený o dobovou reflexi poměrů viděných očima stoupence protestantské jednoty bratrské. Vlastní mapě, která sloužila jako pomůcka pro poutníky cestující do Říma, patří spodní třetina tisku. Horní dvě třetiny pak náleží společenským, morálním a náboženským výjevům, přičemž nejvýraznější je grafika vozu osazeného rozčilenými cestujícími, do kterého je zapřaženo v obou směrech jízdy – to pravděpodobně symbolizovalo náboženské rozdělení země a její neutěšené politické klima.

Vítězem výtvarné soutěže ČNB se stal jeden z nejúspěšnějších českých medailérů ak. soch. Zbyněk Fojtů. Odbornou komisi tentokrát oslovil natolik, že jeho návrhy získaly první i druhé místo. Vítězný reverz předkládá detailní vyobrazení samotné mapy spolu s nápisy KLAUDYÁNOVA MAPA, 1518 a 2018. Reverz je pak věnován pověstnému výjevu s vozem, řadě dobových heraldických symbolů, nominální hodnotě 200 Kč a opisu ČESKÁ REPUBLIKA.

Všechny pamětní mince České republiky razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

Materiál
Stříbro
Váha
13 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
31 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká s popisem
Číslo
21801-721
Emisní náklad
Nelimitováno
Datum emise
únor 2018
Balení
Modrá plastová etue M33
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
200 Kč