Zimní dny dopravy zdarma
Zimní dny dopravy zdarma
  1. Eshop
  2. PRO SBĚRATELE
  3. Pamětní mince ČNB
  4. Stříbrná mince 500 Kč 2017 Bitva u Zborova stand
Zpět

Stříbrná mince 500 Kč 2017 Bitva u Zborova stand

Cena (včetně DPH)
895 Kč
35 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
21705-750


Orientační výkupní cena Na dotaz

Aktuální pětiletý cyklus stříbrných mincí České národní banky s nominální hodnotou 500 Kč v kvalitě standard je věnován významným okamžikům spojeným se vznikem samostatného Československa. Není proto divu, že se v něm objevuje také legendární bitva u Zborova.

Z pohledu první světové války byla bitva u ukrajinského městečka jen malou epizodou, avšak její význam pro národ v srdci Evropy byl mimořádný. Byla součástí poslední ruské ofenzivy a zúčastnila se jí i nově založená Československá střelecká brigáda. Její muži prokázali v boji nevídanou odvahu, když po selhání ruských oddílů převzali iniciativu, sami prorazili obranu nepřítele a opanovali bojiště. Jejich ztráty byly těžké, ale vybojovali si respekt ruských velitelů i států Dohody, které posléze uznaly, že si zaslouží vlastní stát. Už navždy se stali symbolem myšlenky svobody a československé samostatnosti. Byla mezi nimi i řada osobností, které později formovaly naše osudy – například budoucí hrdinové druhé světové války Karel Janoušek a Ludvík Svoboda, který se stal sedmým prezidentem Československa. Aniž by o tom před bitvou věděli, ironií osudu proti nim stanula rakousko-uherská 19. divize, kterou z poloviny tvořili jejich krajané.  Podle legendy byl tehdy mezi muži věrnými císaři ještě jeden budoucí prezident Československa – Klement Gottwald.

Ve výtvarné soutěži ČNB zvítězil mladý talent Asamat Baltaev, DiS. Odborná komise ocenila „velmi dramatické a detailní vyobrazení průběhu bitvy na rubové straně“„symboliku lícní strany návrhu, kde je v podobě zemských znaků budoucího Československa zachyceno vítězství nad monarchií reprezentovanou heraldickým rakouským orlem“. Kompozice obou stran doplňují opisy 500 Kč, ČESKÁ REPUBLIKA, BITVA U ZBOROVA, 1917–2017.

Výhradním výrobcem všech mincí České národní banky je Česká mincovna z Jablonce nad Nisou.

Materiál
Stříbro
Váha
25 g
Ryzost
925 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
STANDARD
Hrana
Vroubkovaná
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslo
21705-750
Emisní náklad
5100 ks
Datum emise
červen 2017
Balení
kapsle
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Česká národní banka
Nominální hodnota
500 Kč