1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná mince Bob a Bobek proof
Zpět

Stříbrná mince Bob a Bobek proof

Cena (včetně DPH)
1 650 Kč
64 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75138-711
Sběratelská série


Večerníček slaví 50 let

Na někom nezanechá půl století života sebemenší stopu. Takové štěstí má i malý usměvavý kluk, který do našich domovů přináší sladké sny již 50 let! Večerníček nám představil desítky veselých seriálů z dílen předních českých tvůrců, mezi nimi i nezapomenutelné rošťáky Boba a Bobka – králíky z klobouku. Jejich povedeným dobrodružstvím nyní Česká mincovna věnovala vlastní stříbrnou minci 2 NZD patřící do mimořádné série Večerníček.

Pravidelné vysílání televize odstartovalo 25. února 1954 a Večerníček se ke slovu začal dostávat roku 1963, zpočátku však pouze v neděli. Večerníčkem, jak ho dnes známe, se nedělní pohádka stala až 2. ledna 1965. Po mnoho večerů jsme čekali, až se na obrazovce objeví klobouk kouzelníka Pokustóna a jeho dva obyvatelé – Bob a Bobek. Tomu se však z vyhřátého klobouku nikdy nechtělo… Od roku 1978 vzniklo postupně v osmi sériích celkem 91 dílů večerníčku pod režijní taktovkou Václava Bedřicha, Miroslava Waltera a Iva Hejcmana. Scénářů se bravurně zhostili Vladimír JiránekJaroslav PacovskýJiří Šebánek Pavel Šrut. Autorem kreseb je Vladimír Jiránek a oba králíci pak z obrazovky promlouvají hlasem Josefa Dvořáka. Nezaměnitelnou znělku pro seriál připravil Petr Skoumal.

Stříbrná mince, jíž dominují oba králíci v hokejové výstroji, představuje atraktivní sběratelskou záležitost. Bob s Bobkem se vydali na led u příležitosti konání Mistrovství světa v ledním hokeji, které v roce 2015 hostí stadiony České republiky a které si rozverné králíky vybralo za maskoty. Oba zvířecí hokejisty nakreslil Vladimír Jiránek a na reverz mince je přenesla znamenitá česká medailérka Irena Hradecká, DiS. Kompozice averzu je pak tvořena portrétem královny Alžběty II. a dalšími nezbytnými atributy emitenta. Půvabná mince ve stříbrném provedení je dostupnou výzvou k založení prvních kolekcí malých numismatiků!

Materiál
Stříbro
Váha
31,1 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
37 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Irena Hradecká, DiS.
Autor reverzu
Irena Hradecká, DiS.
Číslo
75138-711
Emisní náklad
500 ks
Datum emise
květen 2015
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
2 NZD