Vánoce 2018 - tipy na dárky z Mincovny
Vánoce 2018 - dárky z ryzího kovu z Mincovny
  1. O nás
  2. Archiv historických ražeb
  3. Stříbrná mince České tradice UNESCO - Jízda králů proof
Zpět

Stříbrná mince České tradice UNESCO - Jízda králů proof

Cena (včetně DPH)
1 450 Kč
56 €
Stav skladu
Vyprodáno
Číslo
75171-711


Na světě existuje nespočet specifických kulturních tradic, které se udržují z generace na generaci a zpestřují lidem život v mnohdy náročných podmínkách. Je velká škoda, že řada takových obyčejů už byla zapomenuta. Zachovat zajímavé tradice se proto od roku 2001 snaží organizace UNESCO, jež ty nejimpozantnější schraňuje v rámci seznamu Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví. Česko má zatím šest úctyhodných zápisů, jimž Česká mincovna věnovala šest atraktivních ražeb z ryzího stříbra v rámci minisérie České tradice UNESCO. Svou Smart mincí v mimořádné kvalitě proof se může pyšnit také Jízda králů.

Jízdy králů se účastní královská družina v čele s králem: chlapcem ve věku zhruba 10 let, panicem, oděným do obřadních bílých ženských šatů s korunou z papírových růží na hlavě s červenými pentlemi visícími přes obličej. Stejně oblečeni jsou i dva královi pobočníci: ti drží v ruce tasenou šavli, na rozdíl od krále samotného, který má na důkaz své mlčenlivosti do úst vloženu bílou růži. Ostatní jezdci jsou oděni do slavnostních místních krojů a ve formaci vojenské kavalerie doprovází krále při obřadní jízdě na ozdobených koních z horního na dolní konec vsi. Na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO byla Jízda králů zapsána v roce 2011.

Jedná se o velkolepou podívanou, která se stane zážitkem na celý život. Její pestrost si můžete připomenout také díky Smart minci z ryzího stříbra. Tu pro Českou mincovnu navrhla talentovaná výtvarnice Lenka Nebeská, DiS. Reverz v líbivé perspektivě předkládá výjev z Jízdy králů ozdobený květinovým dekorem a nápisem JÍZDA KRÁLŮ. Reverz pak nese atributy emitenta, kterým sekunduje lipová ratolest ovázaná stužkou doplněná letopočtem2015, nominálem 1 DOLLAR a nápisem INTANGIBLE CULTURAL HERITAGE – CZECH REPUBLIC (NEHMOTNÉ KULTURNÍ DĚDICTVÍ UNESCO – ČESKÁ REPUBLIKA). Smart mince 1 NZD v atraktivním uměleckém zpracování rozjasní i vaše kolekce!

Materiál
Stříbro
Váha
29 g
Ryzost
999 / 1000
Průměr
40 mm
Provedení
PROOF
Hrana
Hladká
Autor averzu
Lenka Nebeská, DiS.
Autor reverzu
Lenka Nebeská, DiS.
Číslo
75171-711
Emisní náklad
2000 ks
Datum emise
červen 2015
Balení
Stříbrná papírová etue
Číslovaná emise
Ne
Certifikát
Ano
Balení kapsle
Ano
Emitent
Niue
Nominální hodnota
1 NZD